متخصص تغذیه و رژیم درمانی

images

صرف‌نظر از وزن و ویژگی‏های جسمانی، عوامل چندی امکان مراجعه افراد به متخصصان تغذیه یا استفاده از رژیم‏های غذایی خاص را افزایش می‌دهد که از جمله آن‏ها می‌توان به عوامل اجتماعی، روان‌شناختی و بیولوژیک اشاره کرد. در این مقاله به بیان مهم‌ترین دلایل روان‌شناختی مراجعه به متخصصان تغذیه می‌پردازیم. شاید شما با خواندن این مطلب متوجه شوید که مشکلتان از جای دیگری آب می‌خورد و مراجعه به متخصص تغذیه به شما کمکی نمی‌کند، بلکه می‌بایست از منبع مناسبی یاری بگیرید.

بیماریهای ناشی از چاقی و اضافه وزن

مقدار اضافی وزن بدن، که برای یک قد سالم خاص، در نظر گرفته می شود چاقی و اضافه وزن گفته می شود اضافه وزن و چاقی پنجمین علت مرگ و میر جهانی است. حداقل 2.8 میلیون بزرگسال در هر سال در اثر یک نتیجه ای از اضافه وزن یا چاق بودن می میرند.

چاقی و اضافه وزن خطرات جدی برای سلامت بدن ایجاد می کنند.چاقی موجب بروز بعضی بیماری ها شده وشیوع برخی بیماری ها را افزایش می دهد و در کل عمر انسان را کاهش می دهد

بعضی از مشکلات و بیماری های ناشی از چاقی و اضافه وزن

الف-بیماری ها و مشکلات ظاهری

 ب-بیماری ها ومشکلات داخلی ج-پیامدهای روحی – عصبی

لاغری

کم بودن وزن بدن نسبت به سن و قامت معینی که بیشتر براساس کمبود چربی های زیر پوست تعیین می گردد. اطفالی که از شیر مادر استفاده نمی کنند اغلب کم بنیه و همیشه مریض هستند.

علل لاغری

* بیماری قند

* ناراحتی و فشار فکری

* سل

* سیفلیس

* مالاریا

*  قرحه(زخم) معده و روده

* بیماریهای ناشی از فقدان ویتامین ها

*  عدم کارایی غده ی تیروئید یا فوق کلیوی

*  ترشح زیاد صفرا

*  نارسایی کلیوی

*  ناراحتی کبدی.

متخصص تغذیه چه کسی است؟

متخصص تغذیه فردی است که در زمینه تغذیه و رژیم غذایی تخصص دارد. متخصص تغذیه در انتخاب غذای مناسب و تنظیم برنامه غذایی سالم شما را یاری می دهد و همچنین برای بیماران رژیم غذایی مناسب تدوین می کند و توصیه های غذایی لازم را به بیماران ارائه میکند. متخصص تغذیه عادات غذایی فرد را بررسی می کند و غذاهایی را که برای بیمارلازم است را توصیه می کند و نحوه صحیح عادات غذایی را آموزش می دهد و تاثیر برنامه را پیگیری می کند تا مطمئن شود برنامه غذایی داده شده موثر بوده و از نتیجه آن گزارشی تهیه می کند و روند درمان را ثبت می کند.

متخصص تغذیه چگونه به مراجعه کنندگان کمک می کند؟

در اولین جلسه مشاوره ، پزشک متخصص تغذیه سوالاتی در مورد تغذیه فرد در حال حاضر و میزان فعالیت و تحرک بدنی تان و به طور کلی سبک زندگی روزانه تان را می  پرسد دریافت این اطلاعات می تواند به پزشک برای تنظیم برنامه مفیدتر یاری کند.همچنین اگر نیاز باشد آزمایشات لازم را برای بیمار می نویسد که در جلسه بعد نتایج هماتولوژی و بیوشیمایی بیماررا ببیند پزشک پس از دریافت این اطلاعات توصیه های غذایی را که فرد باید رعایت کند به صورتت مکتوب در اختیار فرد قرار می دهد تا در خانه آن را رعایت کند.در جلسه بعدی ویزیت روند پیشرفت فرد بررسی می شود و با توجه به نتیجه به دست آمده در انجام ادامه رژیم و بهبود آن تصمیم گیری کند. هدف اصلی متخصص تغذیه این است که بتواند دانش خود را در اختیار فرد بگذارد تا فرد بتواندد در انتخاب تغذیه خود بهترین تصمیم گیری را داشته باشد.

علت های مراجعه به متخصص تغذیه

- وقتی لبنیات می خورید، معده تان در هم می پیچد – تمام رژیم های لاغری را امتحان کرده ایدو هرگز به نتیجه دلخواه تان دست نیافته اید. یا پس از کاهش وزن سریعا دوباره اضافه وزن پیدا می کنید.

- سوزش سر دل یا ریفلاکس معده دارید

-  متوجه تغییراتی جدی در سطح گرسنگی خود شده اید

- مبتلا به کلسترول بالا تشخیص داده شده اید

-  ابتلا به اختلال پراشتهایی عصبی

-  ابتلا به بی‌اشتهایی عصبی

  اهداف مراجعه به کارشناسان و متخصصان تغذیه

در حال حاضر، آن گروه از فارغ‌التحصیلانی که دفاتر مشاوره دارند، کار پیشگیری و ارتقای سلامت جامعه را انجام می‌دهند و می‌توانند به تمام گروه‌های سنی و جنسی از جمله خانم‌های باردار،‌ کودکان و سالمندان،‌ مشاوره و توصیه تغذیه‌ای برای داشتن الگوی غذایی سالم و بهره‌مندی از زندگی سلامت‌ بدهند؛ یعنی همکاران ما از مقطع کارشناسی تا دکترا می‌توانند مشاوره‌های تغذیه‌ای لازم و مناسب را به مراجعان خود بدهند. از طرف دیگر، این افراد می‌توانند به بیماران مختلف مانند بیماران قلبی، دیابتی، گوارشی، افراد چاق یا لاغر و… که مشکلات تغذیه‌ای دارند هم مشاوره تغذیه‌ای بدهند تا کمبودهای احتمالی ریزمغذی‌ها در بدن این بیماران برای کنترل بهتر بیماری آنها جبران شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>