کاشت مو و زیبایی

هر-شب-قبل-از-خواب-موهایتان-را-برُس-بکشید

علل ریزش مو

ریزش مو دلایل بسیاری دارد ، اما قبل از هر چیزی باید علت ریزش بررسی شود و با توجه به دلایل آن در زمان مناسب و نتیجه بخش را برای آن مشخص کرد.

به طور تقریبی حدود 80 تا 100 هزار تار مو در سر وجود دارد که بیش از %80 آنها در حال رشد هستند. روزانه موها ریزش دارند. همچنان که یک مو می ریزد ، موی جدیدی جای آن را می گیرد ، اما مشکل زمانی آغاز میشود که سرعت ریزش موهای بیشتر و سریع تر از موهای رویش یافته جدید باشد یا رشد موهای جدید ضعیف شود در این حالت پس از مدتی از تعداد کل موها کم شده و فرد متوجه کاهش حجم موهایش می شود.

عوامل مختلفی می توانند بر سیکل رشد اثر کرده و باعث ریزش موقت یا دائمی شوند. شایع ترین علت طاسی در مردان هورمون آندروژن و عامل ژنتیک می باشد. از دیگر دلایل ریزش مو (خصوصاً در خانم ها) به علت استرس ، افسردگی ، رژیم غدایی سخت و نامناسب و کمبود پروتئین ، استفاده یا قطع داروهای هورمونی ، مصرف قرص های ضد بارداری طولانی مدت کمبود روی یا آهن آسیب های فیزیکی طولانی مثل تحریک و فشار (کشش تار مو استفاده از اثری مو ، سشوار و …) تب بالا ، پرکاری یا کم کاری تیروئید ، کم خوابی و … می باشد که معمولا موقتی و قابل درمان هستند.

کاشت مو و زیبایی

این پیوند به صورت سرپایی ، بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی بوده ، شخص متقاضی عمل در حین درمان هیچ گونه دردی حاصل از موهای که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند.

پس از اتمام یک جلسه پیوند مو یک روز پانسمان، از هفته سوم موها دچار ریزش شده ولی ریشه موها زنده می ماند و موها جدید از ماه دوم به بعد ظاهر می شود ابتدا نازک و کرکی و به مرور زمان ضخیم می شوند ، ترمیم مو به روش PRP میتواند در رشد شریعتر موهای کاشته شده موثر باشد .

روش FUT یا FUE

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی 1500 تا 2500 گرافت که حاوی 7000 تا 9000 تار مو می باشد. سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولاً محل ترمیم دیده نمی شود. سپس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافتهای فولیکولهای مو بصورت واحد های یک ، دو یا سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود.

در این روش نیازی به تراشیدن کل موهای سر نبوده. سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد

اما روش FIT به کمک ابزار ظریفی به نام پانچ که امروزه نمونه های الکترونیکی آن نیـز موجود می باشد ، قطـعات کوچکی از پوســت به نام گرافت از پشت سر بیمار برداشته می شـود و محل به صورت سوراخ های کوچکی باقـی مانده، که خود بخود بهبود می یابـد. مزیت این روش آن اسـت که دیگـر نیـازی به جراحــی و برداشـت قسـمتی از پوسـت سـر و در نهـایت بخـیه زدن نمی باشد .

در حال حاضر FUT مطمئن ترین و قطعی ترین روش کاشت مو طبیعی در دنیا بوده و تا %97 استفاده کنندگان از این روش به نتیجه دلخواه رسیده اند.

امروزه دو تکنیک شناخته‌شده برای کاشت مو وجود دارد که عبارت‌اند از تکنیک‌های FUT و FIT. تفاوت اصلی این دو روش در نحوه برداشت واحدهای فولیکولی از ناحیه اهداکننده است. تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای پوشش دادن یک سطح طاس را الگوی طاسی مشخص می‌کند. هر یک از این تکنیک‌ها معایب و مزایای خود را دارند، بااین‌حال پیش از انتخاب تکنیک مورد استفاده باید نحوه برداشت گرافت و تأثیر آن بر ناحیه اهداکننده که تفاوت اصلی این دو روش است، مد نظر قرار داده شود.

پیش از انجام روش کاشت موی ترکیبی باید اطمینان حاصل شود که نواحی اهدا و دریافت‌کننده سطح مناسبی از خصوصیات مورد نیاز را دارا هستند؛ ناحیه اهداکننده باید دارای تراکم مو و انعطاف‌پذیری مناسبی بوده و هیچ‌گونه جای زخمی نداشته باشد و ناحیه دریافت‌کننده نیز هرگز ترمیم نشده یا معیوب نباشد. اگر طاسی گسترده باشد، برای پوشش ناحیه طاس به گرافت‌های زیادی نیاز است. هر چه سطح ناحیه طاس بزرگ‌تر باشد، درمان تمامی آن ناحیه در یک جلسه دشوارتر خواهد بود.

یکی از گزینه‌ها این است ناحیه طاس در طول چند جلسه درمان شود، که در این حالت می‌توان کار را با خط رویش موی جلوی سر شروع کرد و در ادامه یک سوم جلویی پوست سر و بخش میانی و بعداً فرق سر را درمان کرد. برای این کار، بسته به تکنیک مورد استفاده، به 2 تا 5 جلسه درمان نیاز خواهد بود.‌ یا می‌توان با ترکیب تکنیک‌های FIT و FUT تعداد گرافت‌های پیوند داده شده در یک جلسه را به حداکثر ممکن رساند؛ که با این کار احتمالاً بتوان کل درمان را در یک جلسه انجام داد.

سئوالات متداول

آیا در پیوند مو محل برداشت موها در پشت سر و یا بدن مشخص بوده و خالی خواهد ماند؟

البته موهای جدیدی به جای موهای برداشته شده در نمی آید ولی تکنیک برداشت به گونه ای است که بطور معمول محل برداشتن مو در پشت سر مشخص نبوده و این محل در زیر خواب موهای پشت سر مخفی خواهد شد و لذا فرد از این نظر نبایستی هیچگونه نگرانی داشته باشد.

دوره نقاهت بعد از عمل چگونه خواهد گذشت؟

بهتراست روز بعد در منزل استراحت نموده و در چند شب اول دو بالش نرم طوری زیر سر قرار دهید كه به حالت نیمه نشسته بخوابید.خودداری از انجام كارهای سنگین(كه نیاز به زور زدن و فشار آوردن زیاد دارند)،حركات سریع و سرفه های شدید برای یك هفته ضروری بوده و بهتراست دراین دوران از خم شدن زیاد در حالت ایستاده نیز پرهیز کنید . هر گونه فعالیت ورزشی در هفته اول ممنوع است.از هفته دوم می توانید فعالیت های ورزشی سبک (بجز شنا)را شروع کرده و از هفته سوم ورزش از هر نوع آزاداست. روز  بعد از پیوند جهت برداشت پانسمان و شستشوی سر مراجعه کنید . پس از برداشتن پانسمان لازم است كه محل كاشت مو روزانه باشامپو بصورت بسیار ملایم شسته شود. طریقه صحیح شستشوی سر به شماآموزش داده خواهدشد. فشار آب دوش نبایستی زیاد باشد.

آیا موهای كاشته شده را می توان بلند كرد واصلاً از لحاظ حجمی بصورت موهای كاملاً پرپشت خواهد بود یا فقط جنبه پوشاننده پوست سر را دارد؟

البته که می توان موهای کاشته شده را بلند کرد و حالت داد. نتیجه عمل به عوامل زیادی از جمله وسعت منطقه كم مو،تعداد گرافت های كاشته شده،رنگ و ضخامت موها و تكنیك كاشت موها بستگی دارد. در پیوند موی طبیعی سعی می شود با بكار گیری بهترین تكنیك های جراحی موهای ریخته شده را با موهای طبیعی ودر حال رشد خود فرد جایگزین كرده و خط موی جدیدی را برای او طراحی کرد که با سن و موقعیت وی هماهنگی کامل داشته باشد.

آیا کسانیکه موهایشان کاملاً طاس نشده و فقط تراکم جلوی سر آنها کم شده است (باصطلاح جلوی سرشان خلوت شده است) می توانند عمل پیوند موی طبیعی انجام دهند؟

در کاشت مو از طريق ايجاد يک شکاف بسيار ظريف يک گرافت وارد پوست می شود. اين سورخ (با اينکه بسيارظريف است) بهر حال فضايی را اشغال می کند. اگر منطقه ای که می خواهيم در آن کاشت انجام دهيم کاملاً طاس باشد هيچ مشکلی بوجود نخواهد آمد. ولی اگر بخواهيم در لابلای موهای موجود(بخصوص اگراين موهاضخيم و باکيفيت باشند)کاشت انجام دهيم لازم است که فضای کافی در لابلای موهای موجود وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ايجاد نمود. در حقيقت تا زمانی که بيشتراز 50 – 40 درصد از تراکم موها کاسته نشده است، بدليل ناکافی بودن فضای (خالی ازمو) در بين موهای موجود فرد نمی توان در لابلای آنها شکاف ايجاد کرد و اگر هم به زور اين کار را انجام دهيم اولاً ممکن است به ريشه موهای اطراف آسيب وارد شود و ثانياً حتی اگر آسيبی به ريشه موهای اطراف وارد نشود اين ريشه ها مزاحم ريشه موی کاشته شده خواهندشدو لذا درحين درآمدن موی کاشته شده باحتمال زياد کيست مويی و جوش های چرکی بد فرم ايجاد می گردد. اين ضايعات موجب اختلال در بيرون آمدن موهای کاشته شده گرديده و نتايج عمل را خراب می کنند. بنابراين منطقی است که پیوند موی طبيعی را زمانی انجام دهيم که حداقل 50 – 40 درصد از موهای يک منطقه از سر دچار ريزش شده اند تا بتوان بدون مشکل عمل پیوند را انجام داد و فرد هم از نتايج آن لذت ببرد. .

آیا این عمل نیاز به بیهوشی دارد؟

خیر،عمل تحت شرایط بیحسی موضعی انجام می شود و با تزریق آرامبخش به بیمار،اضطراب وی تحت کنترل در خواهد آمد.بنابر این بستری شدن در بیمارستان ضرورتی ندارد.بیمار می تواند پس از پایان عمل حتی به تنهایی به منزل برگردد.البته رانندگی تا 12 ساعت پس از کاشت موممنوع است.

آیا نیاز است که بعد از عمل برای کنترل مرتباً به پزشک مراجعه نمود؟

خیر.روز بعد از پیوند جهت ویزیت،برداشت پانسمان و شستشوی سر مراجعه کنید. پس از برداشتن پانسمان لازم است كه محل كاشت مو روزانه با شامپو بصورت بسیار ملایم شسته شود.ویزیت بعدی فرد 9-6 ماه پس از عمل خواهد بود.

آیا می توان فولیکول مو را از شخص دیگری گرفت و پیوند زد؟

بدليل عدم تطابق خصوصيات بافتی و سيستم ايمنی ما بين انسان های گوناگون درصورت استفاده ازموهای شخص ديگر اين موها پس زده می شوند و نمی گيرند. غالباً اين سؤال پيش می آيد که چرا پيوند اعضا ديگر بدن مانند کليه، قلب و غيره پس زده نمی شود؟ جواب اين است که اولاً احتمال پس زده شدن پيوند در مورد ساير اعضا بدن هم وجود داشته و بالا است و ثانياً بيمار برای جلوگيری ازدفع عضو پيوند زده شده بايستی تا آخر عمر داروهای ضد سيستم ايمنی مصرف کند. يکی از عوارض مصرف اين داروها ريزش مو است ولی چون بيمار به عضو پيوند زده شده نياز دارد و ادامه زندگی وی وابسته به وجود عضو پيوندی است لذا مجبور است ريزش مو را تحمل نمايد ولی درمورد پيوند مو اين مسئله صدق نمی کند.

آیا موهای كاشته شده را می توان بلند كرد و اصلاً از لحاظ حجمی بصورت موهای كاملاً پرپشت خواهد بود یا فقط جنبه پوشاننده پوست سر را دارد؟

البته که می توان موهای کاشته شده را بلند کرد و حالت داد. نتیجه عمل به عوامل زیادی از جمله وسعت منطقه كم مو،تعداد گرافت ها ی كاشته شده،رنگ و ضخامت موها و تكنیك كاشت موها بستگی دارد. در کاشت موی طبیعی سعی می شود با بكارگیری بهترین تكنیك های جراحی موهای ریخته شده را با موهای طبیعی ودر حال رشد خود فرد جایگزین كرده و خط موی جدیدی را برای او طراحی کرد که با سن و موقعیت وی هماهنگی کامل داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>