کاشت مو به روش FUT

1_1

عمل  کاشت مو سر در ريختگي هاي كم و بيشتر در موارد ريزش غير ارثي همچون بي موئي در اثر سوختگي و يا جاي جوش و شكستگي و جاي بخيه كاربرد دارد و جواب مناسب و مورد قبول مي دهد و در بقیه موارد موهای کاشته شده دوباره خواهند ریخت یا به پر پشتی لازم مو نخواهید رسید در کاشت موی طبیعی (جراحی) از پشت سر، وكناره های سر، مو برداشته شده ودربخشهای طاس کاشته می شود.این کار به دو روش رایج میکروسرجری ( F.U.T )و روش ( F.I.T ) انجام می شود.طریقه کاشت موهای برداشته شده درهردو روش FIT و FUT یکسان است وموهادرهردو روش بصورت تک تک (تک فولیکولی) کاشته می شوند و لذا اختلاف این 2 روش فقط د رطریقه برداشت موها است.

روش های کاشت مو

FUT

درروش FUT (ميکروسرجری) با بي حسی موضعی و بدون احساس درد يک نوار از بانک مو برداشته می شود. منطقه برداشت مو ناحیه خاصی از پشت سر می باشد که موهای آن به دلیل نداشتن گیرنده هورمو نهای مردانه دچار ریزش نمی شوند. دقت در محل برداشت از بانک مو بسيار مهم است. اگر موها بالاتر يا پايين تر از ناحيه مناسب برای برداشت مو، برداشته شوند و يا از موهای جلوی گو شها (ناحيه گيجگاهی) استفاده شود، با پيشرفت طاسی در آينده (که احتمال آن زياد است)اسکار محل برداشت که تابه حال با موهای پشت و طرفين سر پوشيده شده و پنهان می گرديد، آشکار گشته و به خوبی قابل رؤيت خواهد بودو در ضمن احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده می رود، زیرا این موها دارای گیرنده هورمون های مردانه می باشند. لذا در برداشت موهای اين منطقه بايستی دقت کافی به عمل آمده و از محل مناسب برداشت مو انجام شود.طول نوار قابل برداشت از پشت سر 30 – 20 سانتيمتر و عرض آن 18 – 10 ميليمتر است. ابعاد اين نوار محدوديت داشته زيرا بايستی طول و عرض آن طوری انتخاب شود که آسيبی به پوست پشت سروارد نيآمده و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و از آن مهمتر به بخيه های پشت سر (که البته بسيار ظريف هستند) فشاری وارد نيامده تا اسکار (جوشگاه) بخيه فوق به صورت يک خط مويي درآمده و معلوم نباشد. عوامل متعددی در ايجاد شکل نهايی اسکار محل برداشت از پشت سر دخالت دارند.

روش PRP

درمان با PRP در 3 مرحله انجام می شود.ابتدا حدود 13-8 سی سی از خون شما گرفته می شود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما در داخل یک لوله که حاوی ژل پی آر پی ست ریخته می شود. سپس لوله، در دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و حدود 10 دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند. پلاکت ها ی تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالا PRP که شامل عوامل رشد فراوان و سلولهای بنیادی است، آماده به استفاده در پوست سر می باشد. هدف از این فرایند، افزایش اثرات درمان PRP در ریزش مو است.در مرحله بعد پلاسمای غنی از پلاکت توسط یک سوزن بسیار ظریف که معمولا بر روی یک گان ( تفنگ تزریق ) سوار است، به داخل پوست سر تزریق می شود. این کار توسط تزریقات متعدد در نقاط مختلف پوست سر و با عمق کم ( 3 تا 4 میلیمتر ) انجام می پذیرد. از آنجایی که حجم پی آر پی در هر تزریق کم است و سوزن استفاده شده بسیار نازک می باشد لذا میزان درد و سوزش هنگام کار خفیف خواهد بود که البته با استفاده از بی حس کننده های موضعی این حالت ناخوشایند باز هم کمتر شده و یا اصلا وجود نخواهد داشت.  استفاده از پی آر پی در جهت رشد مو، منافع زیادی دارد. نشان داده شده است که فاکتور های رشد تغلیظ شده پلاکتی در رشد موهای جدبد و پر پشت کردن موهای قبلی و همچنین در ضخیم و تقویت موهای پیوندی بسیار موثر است.

مراحل رشد مو

رشد فعال (آناژن)

شروع رشد مو با مرحله رشد فعال است. اين قسمت طولانیترين مرحله حيات مو بوده و برای مثال در مورد موی سر 6- 2 سال (متوسط 3 سال) طول می کشد. دراين مرحله مو دائماً بلندتر شده و لذا هر چقدر اين مرحله طولانیتر باشد، طول مو بيشتر می گردد. در حقيقت طول مدت مرحله آناژن مشخص کننده اندازه مو است. علت اينکه موهای بدن، ابرو و مژه از حد مشخصی درازتر نمی شوند کوتاه بودن زمان آناژن در آنها است.در حالت عادی 95 – 90 درصد موهای سر در اين مرحله هستند.

مرحله استراحت (کاتاژن)

سپس مرحله استراحت رخ می دهد كه در طی آن رشد مو متوقف و سلو لها دچار اضمحلال می گردند. طول اين مرحله در موهای سر 3- 2 هفته بوده و حدود 3 درصد موهای سر در اين مرحله قرار دارند.

مرحله ريزش (تلوژن)

مرحله پايانی رشد مو، مرحله ريزش آن بوده که در مورد موهای سر 3- 2 ماه طول میك‌شد. حدود 15 – 10 درصد موهای سر در اين مرحله قرار دارند. در انتهای اين مرحله، مو به شكل گرز درآمده، به تدريج كوتاه شده، به سمت بالا حركت كرده و در نهايت به طور خود به خود و يا در اثر فشار و کشش (مثل شانه زدن و حمام کردن) می ريزد. چون موهايی که در اين مرحله می ريزند دارای يک قسمت گرز مانند در انتهای خود هستند اکثر مردم فکر می کنند که مو با ريشه اش افتاده است درحالي که اين عقيده صحت ندارد و بخش زنده و زايای مو همچنان در پوست باقی مانده و مو توليد می کند. اين چرخه در همه موهای بدن وجود داشته ولی مدت زمان و درصد موهايی که در هر مرحله از چرخه رشد مو قرار دارند در مناطق گوناگون بدن متفاوت بوده و اين ارقام حتی در يک منطقه از بدن در زمان های گوناگون نيز دارای تفاوت هايی با هم می باشند. وقتی که به موهای سر از نزدیک نگاه میکنیم متوجه میشویم که تعدادی از تارهای موی سر به صورت تارموی تکی وجود داشته ولی اکثريت تارهای مو به صورت دست ههای 2-4 تايی (و به ندرت 5 و حتی 6تايی)از پوست بيرون آمده و رشد می کنند. به اين دستجات واحد فوليکولی می گويند.

سوالات متداول

- در هرجلسه كاشت مو، حداكثر چند گرافت كاشته مي شود؟

درروش FIT در يك روز كاري در حدود700-1200 گرفت (معادل2100-3600تار مو)کاشته می شود.البته این موضوع به جنس پوست سر و حوصله بیمار و تبحر پزشک و دستیاران او بستگی دارد.

- ممكن است كاشت و پیوند مو باعث آسيب به موهای قبلی فرد شود؟

بلي، اگردر هنگام سوراخ زدن برای کاشت دقت لازم صورت نگیرد ریشه موهای اطراف آسیب می بیند و باعث ریزش آنها می شود.

- آيا بعد از عمل پانسمان الزامي است؟

دركلينيك ما بر روی منطقه کاشت پانسمان انجام نمی شود.روی منطقه برداشت نیز پانسمانی برای چند ساعت انجام می شود.برای جلوی سر از کلاه لبه دار نیز میتوان استفاده کرد

- آیا کاشت مو با لیزرهم امکان پذیر است؟

لیزردرکاشت مو فقط نقش برش، شکافتن و یا ایجاد سوراخ را بر عهده دارد. لیزر توسط حرارتی که ایجاد می‌کند به بافتهای محل برش آسیب می ‌رساند و در محل دهنده و گیرنده خسارات زیادی بر جای می‌گذارد. از جمله مشکلات ایجاد شده توسط لیزر می ‌توان به خونرسانی دیرتر و کمتر به گرافت‌های کاشت شده اشاره نمود به این دلیل که در اثر حرارت لیزر مویرگ‌ های اطراف شکاف ایجاد شده شدیدا آسیب دیده و خونرسانی به محل کمتر است. همچنین به دلیل حرارت بالا فولیکولهای اطراف محل برش نیز آسیب دیده و یا از بین می ‌روند. به همین دلیل پزشکان در جراحی کاشت مو تمایلی به استفاده از لیزر ندارند.

- آیا اساسا ریزش مو و طاسی سر بیماری محسوب می شود؟

اگر علت ریزش مو هورمون DHT یا طرح مردانه باشد در حقیقت این یک روند طبیعی و ژنتیکی بدن می باشد تا بیماری و آنچه باعث اقـدام جهت درمان آن می شود در حقیقت تمایل افراد است به عنوان مثال ممکن است فردی دچار طاسی شده باشد ولی تمایلی به کاشت مو یا استفاده از درمانهای داروئی نداشته باشد و فرد دیگری بعلت حساسیت زیاد درباره این موضوع دچار افسردگی – اضطراب – ترس از جامعه و اثرات دیگر روانی گردد که ملزم به انجام درمان گردد .

مراقبت بعد از عمل

- روزهای اول بعد از عمل نباید موها را شست. گاهی اوقات ریزش فولیکول های مو در اثر تماس و لمس معمولی نیز رخ می دهد.

- اگر فردی هستید که از کلاه و روسری استفاده می کنید، باید بدانید که اینها روند بهبودی را کند می کنند و سبب آسیب فولیکول های مو می شوند. اگر مجبور هستید کلاه بگذارید، باید منفذی برای خروج حرارت از سر داشته باشد.

- سعی کنید روزهای اول هرگز در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید، زیرا سبب آسیب گرافت های مو می شود و زمان بهبودی کاهش می یابد.

- از هرگونه تعریق سر جلوگیری کنید. تعریق در این شرایط سبب بروز عفونت در پیوند موهای شما می شود. رعایت این نکته برای کسانی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند و یا ورزشکار هستند، بسیار ضروری است .

- بعد از اینکه پزشک متخصص اجازه استفاده از آب را داد، حتما برای جلوگیری از تعریق و بروز عفونت، موهای خود را با صابون ملایم و آب بشویید.

- استرس نداشته باشید و نگرانی را  از خود دور کنید. روزهای اول، به دلیل وجود زخم بر روی سر، خیلی از افراد با خود فکر می کنند، مبادا تا آخر عمر سرشان با این شکل باقی بماند. ولی در خیلی از افراد این طور نیست و بهبودی حاصل می شود

- به سرتان فرصت دهید تا خودش را ترمیم کند و درباره نتایج عمل کاشت مو، عجولانه قضاوت نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>