کاشت مو به روش FUT

btoweUd7jZRd0Xdk.jpg333

به طور خلاصه کاشت مو یعنی انتقال مو از پشت سر به جلوی سر و جا های خالی و صورت. موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی که علت اصلی ریزش موی سر هستند و به هر جایی منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برد پس ما این موها را به مناطقی که کم مو است منتقل کرده و با شکلی که مناسب تر است ترکیب و نظم می دهیم و این موها دائمی هستند ، ریزش ندارند ، قابل شستشو ، اصلاح و آرایش می باشند .

گرافت چیست؟

در کاشت مو میتوان 50 درصد واحدهای فولیکولی( بطور طبیعی موها نه بصورت تکی بلکه به شکل واحدهای فولیکولی از پوست سرخارج می شوند. هر واحد فولیکولی از۳- ۱ تارموی ضخیم،۲- ۱ تارموی کرکی، اعصاب و عروق خونی، بافت چربی نگهدارنده و عضله مخصوص مو تشکیل شده است.) پشت سر و طرفین سر را  برای  کاشت مو در ناحیه جلو سر بدون ایجاد طاسی برداشت نمود،هرشخص بطورمتوسط دارای ۱۵-۱۲هزارواحد فولیکولی در پشت و طرفین سرمی باشد پس بانک موی یک فرد نرمال حدود ۱۵-۱۲ هزار تار جهت پیوند مو به دست می دهد. به واحد های برداشت شده از پشت سر برای کاشت و پیوند مو در جلو سر گرافت میگویند ودر جریان کاشت مو طبیعی موها بصورت واحدهای فولیکولی (میکروگرافت) از پشت سر برداشته شده و کاشته می شوند و لذا طبیعی ترین نتیجه  پیوند مو بوجود می آید زیرا:

۱- امکان رعایت دقیق زاویه رویش مو از پوست وجود دارد.

۲- شکاف لازم در پوست سربرای قراردادن (کاشت) میکروگرافت بسیارظریف و کوچک است و لذا عروق خونی پوست آسیب ندیده و خون رسانی به موهای کاشته شده مختل نمی گردد. ظریف بودن شکاف فوق موجب می شودکه پس از بهبودی محل شکاف اسکار (جوشگاه) بوجود نیامده، حفره پوستی در محل کاشت مو ایجاد نگردد و پوست ناهموار نشود(صاف باقی می ماند).

۳- بدلیل حفظ عروق خونی و اعصاب مو در واحد فولیکولی امکان بقای موهای کاشته شده بعد از کاشت مو بسیاربالا است. ۴) میزان هرزرفتن (پرت) موها ناچیزمی باشد.

سوالات متداول

- موهايي كه به روش طبیعی کاشت و پیوند می یابند دائميند و ريزش ندارند ؟

بلي، اين موها دائمي هستند و در آینده نيز ريزش ندارند. اين موها از پشت سر برداشته مي شوند. موهاي پشت سر هم بدليل عدم وجود گيرنده هاي هورمون DHT مستعد ريزش نيستند و مقاوم هستند و به هرجايي منتقل شوند اين ویژگی را حفظ مي كنند .در حقیقت یکی از موارد ضمانت کاشت مو دوام دائمی آن می باشد.

- آيا در محل كاشت موها اثر زخم سوراخ ها باقي مي ماند؟

خير، سوراخ هاي ايجاد شده بسيار ظريف مي باشد وبه هیچ عنوان اثری از خود باقی نمی گذارد.

- آیا اسکار و جای سوراخ هاي برداشت مو در روش FIT باقی می ماند؟

خیر،قطر اين سوراخ ها حدود 5/0 تا7/0 میلی متربيشتر نيست و به خوبي و بدون هيچ اثري ترميم مي شوند.

- آيا بیمار در حین عمل و بعد ازآن درد دارد؟

خير، اين عمل با روش بيحسي موضعي انجام مي شود و تنها درد بيمار درد تزريق ماده بيحسي در ابتداي عمل مي باشد، در حقيقت ممكن است در بيشتر طول عمل شما درخواب باشيد. پس از عمل نیز با وجود تجویزمسکن، اکثر بیماران نیازی به استفاده از مسکن ندارند.

- آيا جهت كاشت مو، مي بايست تمام موها كوتاه يا تراشيده شود؟

بله.درحقیقت به دلیل خطرعفونت وسهولت در برداشت در همه روشهای کاشت مو باید موها ماشین شود.وتبلیغاتی که در این زمینه در رابطه با عدم نیاز به کوتاه کردن موانجام می شود کاملا غیر علمی می باشد.

- آيا مو و ريش و سبيل كاشته شده، قابل اصلاح كردن و تراشيدن مي باشد؟

بلي، موی كاشته شده كاملا طبيعي است ورشد می کند وقابل اصلاح آرايش و تراشيدن مي باشد.

مراحل کاشت

در کاشت مو مرحله اول ، برداشت مو می باشد و مرحله دوم کاشتن مو های برداشت شده و آماده شده می باشد .

۱.مرحله اول ، برداشت مو می باشد که به دو روش ذیل انجام می شود . قابل ذکر است که هر دو روش نوعی جراحی محسوب می شود و بهتر است توسط جراح و در مکان مناسب با وسائل استریل انجام شود .FUT یا میکرو سرجی ( با برش جراحی ) : باریکه ای از پوست و مو پشت سر برداشته می شود و محل آن بخیه می شود سپس این باریکه به قطعات کوچکی به نام گرافت Graft تقسیم می شود .

FIT با ابزاری ظریف قطعات کوچکی از پوست و مو به نام گرافت از پشت سر بیماربرداشته می شود محل به صورت سوراخ های کوچکی باقی می ماند که خود به خود بهبود می یابد. روش اصلی و استاندارد در پیوند مو ، روش FUT است و روش FIT روش فرعی و جانبی محسوب می شود . جلسه اول کاشت مو بهتر است به روش FUT انجام شود ، زیرا اولا در یک جلسه تعداد بیشتری گرافت بدست می آید ، ثانیأ کیفیت گرافت ها بسیار مناسب تر از روش FIT است و موهای مناسب جهت خطی جلوی سر به روش FUT بدست می آید نه FIT ، روش FUT یک خط بخیه ظریف ۱-٢ MM در پشت سر به جا می گذارد که به خوبی زیر موها پنهان می شود و روش FIT کم پشتی نا محسوس در پشت سر باقی می گذارد ، روش FUT بخیه زدن و بخیه کشیدن لازم دارد ، اما روش FIT بدون برش و بخیه است . برای جلسات بعدی کاشت مو در مورد نوع عمل ( FUT یا FIT ) تصمیم گیری می شود اما جلسه اول در جراحی کاشت موی وسیع معمولا FUT است. چنانچه قبلا گفته شد هر دو روش نوعی جراحی می باشد و لازم است نکات مهم در مورد یک جراحی شامل مهارت جراح ، بی حسی مطمئن ، استریل بودن وسائل و امنیت کامل پزشکی مکان جهت موارد اورژانسی در نظر گرفته شود.

٢ . مرحله دوم ، کاشت مو می باشد یعنی کاشت گرافت های ایجاد شده توسط روشهای FUT یا FIT روش برداشت به هر کدام از دو روش FUT یا FIT انجام شده باشد کاشت آنها تقریبأ فرق خاصی ندارد و موها با تکنیک های خاص پیوند مو در مناطق دلخواه کاشته می شود : سوراخهای ظریفی در جلوی سر ایجاد شده و گرافتها در این سوراخها کاشته می شوند قبل از شروع کاشت می بایست طرح ریزی مناطق کاشت مو، طراحی خط موی جلوی سر، تراکم مورد نظر،کدام مناطق کاشته شود و کدام مناطق کاشته نشود ، جهت زاویه و مقدار خواب موها و بسیاری مسائل تکنیکی دیگر توسط جراح بررسی و تنظیم شود و سپس سوراخهای ظریف ایجاد می شوند و گرافتها که بر اساس تعداد مو ها ( تک موئی ، دو موئی ، سه موئی و… ) تقسیم بندی شده اند تک تک در مناطق تعیین شده کاشته می شوند . پس از اتمام یک جلسه کاشت مو ( که حدود ۴ الی ۶ ساعت طول می کشد ) پانسمان مناسبی روی سر گذاشته می شود که روز بعد برداشته می شود .بیمار پس از عمل مرخص می شود ، فردا جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند،روز دوم می تواند حمام برود و روز دهم بخیه ها کشیده می شود ( در روش FUT ). موهای کاشته شده به مدت یک ماه رشد می کنند که موید گرفتن پیوند ها است سپس درصد زیادی از آنها در ماه دوم شروع به ریزش می کند اما ریشه مو ها زنده می باشد و موهای جدید از ماه سوم به بعد ظاهر می شود که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل است و سپس ضخیم می شود . نتیجه نهایی عمل کاشت مو پس از ۶ تا ۱٢ ماه قابل ارز یابی می باشد.

مراقبت بعد از کاشت

بعد از انجام عمل کاشت مو یکسری اعمال به منظور حفاظت از منطقه دریافت کننده گرافت‎های پیوند مو باید انجام شود. باید منطقه‎ای که پیوند مو در آن صورت گرفته است را از در معرض نور خورشید قرار گرفتن دور کرد و دو روز بعد از جراحی برای شستشوی محل مذکور باید از شامپو استفاده کرد. بعضی از جراحان به بیماران خود پیشنهاد میکنند روز بعد از جراحی از شامپو استفاده کنند. استفاده از شامپو بسیار مهم است چون باعث جلوگیری از دلمه بستن زخم در اطراف محور مو می شود. این دلمه‎های پوستی به محور مو میچسبند و خطر ریزش فولیکول‎های موی تازه کاشته شده در طول 6 تا 10 روز بعد از عمل افزایش پیدا می‎کند. در طول 10 روز اول، تقریبا تمامی موهای کاشته شده، بواسطه تغییر محلی که داشته اند آسیب پذیر می‎شوند و ریزش خواهند داشت. چنین امری کاملا طبیعی است. بعد از 2 تا 3 ماه موهای جدیدی از فولیکولهای جابجا شده شروع به شکل گیری می‎کنند. موی بیماران به حالت عادی شروع به رشد می‎کند و در طول 6 تا 9 ماه بعدی به ضخیم شدن ادامه می‎دهد. هرگونه ریزش موی بعدی به صورت محتمل از مناطقی که تحت عمل کاشت مو قرار نگرفته اند، صورت می‎گیرد. بعضی از بیماران برای به تعویق انداختن ریزش مو از دارو استفاده می‎کنند در حالیکه سایر افراد برای مبارزه با این امر در نهایت تن به یک عمل کاشت موی دیگر می‎دهند.

هزینه

کاشت مو عمل زیبایی است و بیمه ها مخارج آن را پوشش نمی دهند.هزینه عمل بسته به سابقه کاری و مهارت پزشک معالج و محلی که در آن جراحی را انجام می دهد متفاوت است .هزینه ای که از بیمار دریافت می شود شامل دستمزد پزشک ، هزینه کلینیک و هزینه داروها و لوازم مصرفی است. هزینه پیوند مو بسته به روش عمل ، تعداد جلسات و تعداد گرافت ها متغیر است.در نظر داشته باشید که وقتی شما زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو قرار می گیرید آسودگی خاطر شما از کیفیت عمل و نهایتا رضایت شما از نتیجه عمل، بسیار بسیارمهم تر از مبلغی است که پرداخت می کنید. هر چند هزینه اولیه کاشت مو در ظاهر زیاداست ولی مطمئناً این هزینه در قبال آنچه بدست می آورید (زیبایی ، جوانی ، اعتماد به نفس و پیشرفت در کار و زندگی) اندک است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>