کاشت مو به روش fit

در تکنیک کاشت به روش (FIT (Follicular isolation techniqueموهای پشت و کناره های سر به صورت گرافت (مجموعه ای متشکل از ۶-۱ تار مو) در اندازه بسیار کوچک ۱-۰٫۷ میلی مترپانچ می شود.

این متد که به اختصار فرانسوی (FÜE (Foliküler ünite Extraction نیز مصطلح شده است در تبلیغات مختلف به عنوان روشی بدون خونریزی و جراحی معرفی می شود که البته در مقایسه با FUT کاملا صحیح است و از انجایی که جای بخیه انجام گرفته (اسکار) در تکنیک FUT  را ندارد بیشتر از طرف بیماران پذیرفته می شود.

تفاوت بارز بین دو تکنیک FIT  و FUT در نحوه برداشت مو (گرافت) می باشد، لیکن نتیجه حاصله برای هر دو تکنیک یکسان است.

مراحل کاشت مو به روش fit

ابتدا موهای سر کوتاه می شود. محل برداشت مو (پشت و کناره های سر) با انتی سپتیک ضد عفونی می شود.

بعد از بی حس کردن موضعی ناحیه، توسط سوزن بسیار ظریف ۱-۰٫۹ میلی متر وارد پوست سر شده و گرافت ها یک به یک برداشته می شوند.این پروسه نزدیک به ۳ ساعت طول می کشد. سپس یک استراحت کوتاه مدت خواهیم داشت . سپس خط رویش مو با تکیه بر اصول داوینچی و کاملا طبیعی که دست اورد سالها تجربه و صدها کاشت می باشد کشیده شده و کانالهای لازم جهت کارگذاری گرافت ها ایجاد می شود. کانالها با حداکثر تراکم کیپ همدیگر زده می شود به طوریکه امکان جا گذاری ۴۰۰۰-۳۰۰۰ گرافت (تا ۱۶۰۰۰ تار مو) وجود دارد. این تعداد از تراکم به حدی شکل طبیعی به موهایتان می دهد که امکان تمایز ان حتی برای نزدیکان شما نیز غیر ممکن خواهد بود.

سپس گرافت ها یکی یکی و با دقت هرچه تمامتر در داخل کانالهای ایجاد شده قرار داده می شود.

پروسه یاد شده (به جز رسم خط رویش) بسته به سطح تحت کاشت می تواند ۳-۲ بار دیگر و طی ۲-۱ روز ادامه یابد (۲۴-۱۲ ساعت)  بایستی متذکر شد که تمامی مراحل کاشت مو به روش fit برای هر فرد زیر نظر یک پزشک و با استفاده از تجهیزات استریل شده و در محیطی کاملا بهداشتی انجام می گیرد.

جراحی در تکنیک FIT جایی ندارد لیکن محل برداشت گرافت ها به شکل سوراخهای بسیار ریز درخواهند امد که طی چند روز پس از کاشت ترمیم می شوند.

در تعدادی از عزیزان واجد کاشت ممکن است سطح طاسی بسیار زیاد باشد که دراین صورت امکان پر کردن همه محل طی یک مرحله وجود ندارد و بایستی طی ۲مرحله انجام گیرد. فاصله زمانی بین دو کاشت تا همین اواخر ۶-۵ ماه تعیین می شد . البته گفتنی است در صورت استفاده یکجا از هر دو روش ( FIT+FUT=MIX) می توان طی یک مرحله کاشت کرد.

استفاده از تکنیک های حرفه ای کادر پزشکی، زمان کاشت را به حداقل ممکن می رساند به طریقی که یک فرد ماهر از یک طرف گرافت ها را برداشته و در عین حال دیگری گرافت ها را از هم سوا می کند و همزمان فردی دیگر کانالهای لازم جهت کارگذاری گرافت ها را در سر ایجاد می کند و همه ایشان توسط پزشک کاشت مدیریت می شود .

مراقبت های بعد از کاشت مو

ممکن است مقداری درد و ناراحتی بعد از عمل به خصوص در ناحیه دهنده احساس کنید. این درد معمولا به اندازه ای است که با تجویز استامینوفن آرام می شود و معمولا 1تا 3 ساعت بعد از پایان عمل شروع می شود. در موارد نادر درد شدید می شود که با تجویز مسکن قویتر مثل نارکوتیکها از جمله: سلکوکسیب، استامینوفن، استیل سالیسیلیک اسید و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تسکین داده می شود.

استفاده از کیسه یخ نیز برای کاهش درد ناحیه دهنده مفید است.

اگر چه داروهای زیادی بعد از عمل برای شما تجویز می شود ولی رعایت مراقبتهای پایه در پیشگیری از عوارض احتمالی نقش مهمی دارد. بالا نگه داشتن سر یکی از این مراقبتهای مهم می باشد. بالا نگه داشتن سر با کاهش فشار وریدی و لنفاتیک تا حد زیادی از ادم بعد عمل جلوگیری می کند. بهتر است 24 ساعت اول بعد از عمل با زاویه 45 درجه بخوابید.

ترومای مستقیم به سردر اثر ضربه و یا خاراندن عامل مهمی در خروج گرافتها و یاایجاد زخم است. بنابر این توصیه می شود مراقب باشید به طور سهوی به خصوص موقع خوابیدن ناخن خود را روی سر نکشید به منظور جلوگیری از این مسئله ناخنهای خود را کاملا کوتاه کنید و موقع خواب از کلاه جراحی استفاده کنید.

به منظور جلوگیری از آسیبهای وارده به سر توصیه می شود 24 ساعت اول بعد از کاشت مو به روش fit کاملا استراحت کنید.

زمانیکه می توانید به محیط کار خود برگردید با توجه به نوع کارتان متفاوت است اگر شغل پشت میزنشینی دارید و با ارباب رجوع برخورد ندارید روز دوم می توانید سر کار بروید. اگر با مشتری سرو کار دارید بایستی مدتی صبر کنید تا ظاهر پوست سرتان بهتر شود و این زمان بستگی به نوع گرافتهای کاشته شده دارد در صورتی که از تکنیک فولیکولار یونیت استفاده شود مدت 2 تا 3 روز و نهایتا یک هفته کافی است. در مورد روش FIT روز بعد از عمل سرکار خود برگردید.

در مورد این مسئله که از چه زمانی می توانید بعد از عمل موهای خود را شامپو کنید نظرات متفاوتی وجود دارد بعضی از جراحان 3 روز بعد از عمل و جراحانی هم تا 5 روز بعد از عمل اجازه شامپو کردن به بیمار خود نمی دهند ولی طبق نظر برخی جراحان روز بعد از عمل موهای بیمار در مطب شستشو داده می شود و سپس با آموزش هایی که به بیمار داده می شود شامپو کردن موها در منزل ادامه پیدا می کند.

پیشنهاد می شود روز پنجم بعد از عمل کاشت مو مخلوط شامپو بچه و بتادین را به مدت چند دقیقه روی سر بگذارید و بعد به آرامی آب را روی سر بریزید. تاکید می شود با حرکت ماساژی و چرخشی سر را نشویید. به مدت دو هفته زیر دوش مستقیم نباید بروید و از شستن سر با آب خیلی سرد و خیلی گرم پرهیز کنید.

اگر چه ممکن است بعد از این که عمل پیوند مو را انجام میدهید مدتی نگران و متحیر باشید از اینکه آیا تصمیمی که  گرفته اید و عملی که انجام داده اید صحیح بوده یا نه؟ ولی جای نگرانی نیست در صورت انتخاب صحیح، پزشک و افراد تیم ناراحتی شما را به خوبی درک میکنند و یک تجربه خوشایند از این عمل در ذهنتان ایجاد می کند و در صورت بروز ناراحتی درد یا هر گونه مشکلی پاسخگوی شما خواهند بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>