پیلینگ و لایه برداری پوست

botox

یکی از روش‌هایی که متخصصان پوست برای درمان مشکلات زیبایی پوست به‌کار می‌برند، پیلینگ و لایه برداری پوست

است. این روش برای بهبود وضعیت پوست، جوان‌سازی، درمان جای جوش و لک استفاده می‌شود، اما اگر نابجا به کار رود، پوست را دچار تیرگی و لک می‌کند.

لایه‌برداری پوست ۳ نوع دارد؛ شیمیایی، مکانیکی و با لیزر. روش مکانیکی که شایع‌ترین نوع آن میکرودرم ابریژن است، کیفیت پوست را افزایش می‌دهد و با تاثیری که بر نفوذ داروها بر پوست دارد، کمک مهمی در درمان لک صورت می?کند. درمان با لیزر هم از درمان‌های رایج است و برخی بیماری‌های پوستی و همچنین برای جوانسازی پوست استفاده می‌شود. لایه?برداری شیمیایی یا پیلینگ با توجه به شدت آن به

۳ نوع سطحی، با عمق متوسط و عمیق دارد. پیلینگ سطحی معمولا در درمان آکنه و التهاب و قرمزی ناشی از آن، چین و چروک سطحی، ملاسما یا لک بارداری به کار می‌رود ولی درمان های عمقی برای بهبود جای فرو رفته آکنه و جوانسازی پوست انجام می‌شود. با وجودی که این نوع روش ها به‌وسیله متخصص انجام می‌شود، شانس بروز عوارض در صورتی که بیمار به درستی انتخاب نشود، وجود دارد؛ بروز عوارضی مانند جوشگاه، تغییرات رنگدانه‌ای از جمله تیره شدن یا روشن شدن پوست به‌خصوص در افراد با پوست تیره.

روش شیمیایی

در روش شیمیایی لایه برداری پوست صورت از فرمول های شیمایی مختلفی برای جوانسازی پوست بهره گرفته می شود. مواد شیمایی ملایم ( مثل اسید گلیکولیک) تغییراتی سطحی و ظاهری ایجاد می کنند، اما مواد شیمیایی حساسیت زاتر ( مثل فنول) باعث تغییرات عمیق تری در پوست شما می شوند. با افزایش پنانسیل تغییر  شدید، خطر بوجود آمدن تغیر نامطلوب مثل روشن شدن دائمی پوست یا ایجاد جای زخم دائمی بیشتر می شود.

روش درمان

یک محلول لایه بردار پوست شیمیایی برای  کل صورت یا نواحی خاصی مثل ناحیه دور چشم یا چین و چروک های عمودی دور دهان بکار برده می شود. این جراح است که با نظارت دقیق بر تغییرات ظاهری پوست،  تصمیم می گیرد مایع لایه بردار تا چه زمانی روی صورت باید باقی بماند.

انواع لایه بردارهای شیمیایی

انواع مختلف لایه بردارهای شمیایی بسته به نوع  مواد تشکیل دهنده و مقاومتی که دارند با هم فرق دارند. عمق لایه برداری پوست صورت نیز با عواملی مثل مدت زمانی که بر روی پوست باقی می مانند و نحوه استعمال آنها بر روی پوست ( ملایم یا شدید) تعیین می شود.

- لایه برداری با اسید گلیکولیک (AHA): عموما، ظاهری ترین و سطحی ترین لایه برداری ها آنهایی هستند که با استفاده از اسیدهای آلفا هیدروکسی مثل اسید گلیکولیک صورت می گیرند. گاهی اوقات یک جلسه درمانی لایه برداری با AHA باعث می شود که ظاهر پوست شما با طراوات تر و سالم تر  و روشن تر شود. لایه بردارهای AHA باعث کاهش اثرات پیری و آسیب آفتاب سوخته شدن پوست از قبیل چین و چروک های ریز و لکه های قهوه ای می شود. جراح یک برنامه نگهداری از پوست را با استفاده از محصولات لایه بردار AHA برای شما تجویز می کند که می توانید در خانه طبق برنامه منظم آنها را مورد استفاده قرار دهید.

روش شیمیایی با اسید گلیکویک در مطب جراح پلاستیک صورت می گیرد. در این روش به هیچ داروی بیهوشی یا بی حسی نیاز نیست و وقتی محلول بر روی پوست شما استعمال شد، تنها یک حس سوزن سوز شدن خفیف را احساس می کنید. مدت کمی پس از انجام این روش لایه برداری پوس، عموما می توانید صورت خود را آرایش کنید و به سر کار یا خانه خود برگردید.

- پیلینگ با اسید کلوراکتیک (TCA): این روش درمانی با اسید کلوراکتیک (TCA) اغلب برای درمان چین و چروک ها، تغییرات رنگدانه ای و لکه های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. برای بسیاری از بیماران، این روشلایه برداری نه تنها برای صورت بلکه برای لایه برداری پوست بدن مانند گردن و نواحی دیگری از بدن که در دچار آفتاب سوخته شدن، قرار گرفته اند، می توان استفاده کرد. برای از بین بردن بافت مرده به صورت نقطه ای نواحی محدودی مثل دور چشم یا دهان، لایه بردارهای اسید کلوراکتیک اغلب ترجیح داده می شود، زیرا نسبت به محلول های حاوی فنول اثر رنگ زدایی کمتری دارد. به همین دلیل، بعضی از جراحان دریافته اند که لایه بردارهای TCA در درمان بیمارهایی که پوست تیره تری دارند، موثر هستند بعلاوه می توان از آن برای لایه برداری پوست بدن نیز استفاده کرد.

روش های درمانی خفیف تر اسید کلوراکتیک را می توان به صورت مکرر مورد استفاده قرار داد تا اثرات بهتری بدست آورد یا این لایه بردارها را بسته به غلظت اسید و نحوه استعمال برای درمان متوسط یا حتی عمیق مورد استفاده قرار داد.

- یک لایه بردار فنول گاهی اوقات برای درمان پوست صورت زبر یا آسیب دیده توسط خورشید توصیه می شود. فنول برای کاهش ظاهر چین وچروک های ریز یا عمیق موثر است. این لایه بردار شیمیایی مشکلات رنگدانه ای مثل لکه های قهوه ای مرتبط با سن یا جوش چرک دار را برطرف می کند و در درمان بیماری های پوستی پیش سرطانی موثر است.درمان با فنول مخصوصا برای کاهش چین های عمودی که اغلب در نتیجه افزایش سن دور دهان ایجاد می شوند، موثر است.  ایرادی که این روش برای لایه برداری نقطه ای نواحی محدود دارد این است که اغلب اثر رنگربری قابل توجهی دارد. پس از اینکه پوست شما با لایه بردار فنول درمان شد، باید آریش کنید تا  رنگ پوست نواحی درمان شده شما با نواحی دیگر نزدیک تر باشد. برخلاف روش درمانی با TCA،  درمان با فنول را نمی توان در گردن یا نواحی دیگر بدن مورد استفاده قرار داد. با انجام تغییرات مشخص در فرمول فنول، یک محلول خفیف تر ایجاد می شود و باعث می شود که کاربرد بیشتری داشته باشد.

روش درمابراسیون

در روش درمابراسیون یک آسیب دیدگی مشابه کنده شدن پوست زانو بوجود می آید. این روش با دستگاه چرخی انجام می شود که به سرعت می چرخد و کوچک است و سطح زبری مشابه کاغذ سنباده دانه ریز دارد تا پوست را خراش دهد و لایه های بالایی آن را جدا کند. این آسیب دیدگی همانند هنگامی که پوست زانو کنده می شود، بهبود پیدا می کند.

روش جوانسازی پوست گاهی اوقات برای درمان جای زخم های صورت که با آکنه بوجود آمده اند بکار می رود و اغلب بر روی گونه یا کل ناحیه صورت انجام می شود. روش درمابراسیون همانند روش لایه برداری شیمیایی عمیق در کاهش ظاهر چین و چروک های عمودی دور دهان که اغلب باعث خراب شدن رژ لب می شوند، بسیار موثر است. این روش همچنین برای ناحیه کوچکی از بدن و در بیمارانی که پوست نسبتا تیره تری دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. عموما ناحیه درمان شده با پوست مجاور ترکیب می شود تا تفاوت رنگ این دو ناحیه به حداقل برسد.

روش درمان

در این روش به بیهوشی نیاز است. نواحی کوچک تنها به بیهوشی موضعی نیاز دارند، اما نواحی بزرگتر به بیهوشی عمومی نیاز دارند. درمان پس از انجام درمابراسیون مشابه درمان یک سوختگی است. جراح پلاستیک بسته به ناحیه درمان شده، عمق درمابراسیون، نوع پوست و تجربه، داروهای مراقبت شخصی برای شما تجویز می کند.

پیلینگ لیزری

دو نوع روش جوانسازی پوست با لیزر وجود دارد. در نوع اول،  روش جوانسازی پوست با لیزر باعث ایجاد یک آسیب دیدگی یکپارچه در پوست می شود که مشابه روش شیمیایی عمیق یا درمابراسیون است. در نوع دوم، لیزر سوراخ های کوچکی را  در لایه های عمیق تر پوست ایجاد می کند که به این روش جوان سازی پوست با لیزر فراکشنال می گویند.

بسیاری از جراحان احساس می کنند نوع اول روش جوانسازی پوست با لیزر عمق آسیب دیدگی، به نسبت روش های لایه بردرای شیمایی یا درمابراسیون بهتر کنترل می شوند. در روش پیلینگ پوست با لیزر فراکشنال، بخشی زیادی از سطح پوست آسیب نمی بیند. سپس پوست با متصل کردن نقاط در جای که کلاژن بین حفره های کوچک لیزر منقبض می شود، سفت می گردد. مزیت روش جوانسازی پوست با لیزر فراکشنال در این است که آسیب دیدگی سطحی کمتری ایجاد می شود. خطری که این روش درمانی دارد افزایش عمق آسیب دیدگی است. در صورتی که  بهبود عوارض وجود داشته باشد، خطر ایجاد جای زخم نامطلوب هم وجود دارد.

لیزردرمانی همانند روش های جوانسازی پوست دیگر برای درمان چین و چروک ها، جوش ها یا لکه های سنی و جای زخم های ناشی از آکنه یا دلایل دیگر موثر است. این روش را می توان برای لایه برداری صورت یا در نواحی مخصوص مورد استفاده قرار داد. مشخصه های دیگر پوست شما مثل ضخامت و بافت آن نیز  بر این مساله تاثیرگذار هستند که آیا شما برای  انجام روش جوانسازی پوست با لیزر فرد مناسبی هستید یا خیر. بعضی از بیماران می توانند در این روش از سفت شدن ملایم پوست بهره ببرند، مخصوصا در ناحیه پلک پایینی چشم که در آن پوست در نتیجه افزایش سن تا اندازه ای شل شده است.

روش درمان

روش جوانسازی پوست با لیزر به بیهوشی نیاز دارد. بسته به نوع روش لیزردرمانی و ناحیه درمان شده، بیهوشی موضعی کفایت می کند. برای نواحی بزرگتر، بیهوشی عمومی توصیه می شود. زمان بهبودی به نوع شیوه و عمق درمان مورد نیاز بستگی دارد.

مراقبت های بعد از درمان

مراقبت‌های بعد از پیلینگ هم بسیار مهم است و اگر انجام نشود قطعا عوارضی خواهد داشت.پس از پایان درمان، در یک دوره ۲ هفته‌ای، باید از پوست مراقبت کرد. البته در روش عمقی، مراقبت بیشتری لازم است. پس از در مان سطحی، پوست کمی قرمز می‌شود و پزشک معمولا وازلین یا پمادهای ترمیم‌کننده تجویز می‌کند. اگر لایه‌برداری پوست عمیق‌‌تر باشد، فرد باید ۳ تا ۵ روز تا بازسازی کامل لایه سطحی پوست، از مواد پوشاننده مانند کرم مرطوب‌کننده یا آنتی‌بیوتیکی استفاده کند. بعد از عمل تا ۶ هفته باید از مواجهه شدید با نور خورشید خودداری کرد و به دلیل اینکه در فصل تابستان مواجهه بیشتر و شدیدتر با نور خورشید وجود دارد، از بین بردن بافت مرده پوست به روش های عمقی در این فصل توصیه نمی‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>