میکرودرم ابریژن

152186.997fd8063361ba9211c61a3f36cd3c67

پزشکان همواره در پی نوعی عمل لایه برداری بوده اند که بدون خونریزی و مطمئن تر بوده و برای التیام ، به زمان کمتری نیاز داشته باشد.

بدین دلیل بود که ” میکرودرم ابریژن ” در سال 1985  در ایتالیا ابداع شد. این عمل برای درمان آسیب های ناشی از نور آفتاب ، اختلالات رنگ پوست ، آکنه ، اسکارها ، و خطوط کششی  به طور وسیعی به کار رفته است . به نظر می رسد که نتایج نوع خفیف این عمل با پیلینگ سطحی به هم شبیه باشند.

این روش درمانی نیز مانند بسیاری از عملهای زیبایی باید در چند جلسه پیاپی ( مثلا” هفته ای یک بار یا دوهفته یک بار ) انجام شود تا به تدریج اثرات خود را نمایان سازد. با این روش شکل و قوام پوست بهبود یافته و برخی لکه های پوستی مانند کک و مک محو شده یا کم می شوند.

موارد کاربرد میکرودرم

جای اسکار اکنه و نیز چین های کم عمق پوست هم تا حدودی کاهش می یابد.

در درمان اسکارها (گود رفتگی) جای جوش وجوشهای سرسیاه موثر عمل نموده موجب بسته شدن منافذ باز صورت میشود درعین  حال در پوست های قرمز وحساس حساسیت پوست را کمتر میکند میکرودرم ابریژن محتوای الاستین و کلاژن پوست را نیز افزایش می دهد و از این طریق  به جوان سازی آن کمک می کند.

این روش درمانی با ایجاد زخمهای سطحی در محل اسکارهای روی پوست نظیر جوشگاه‌های(اسکار) آکنه و آبله‌مرغان و حتی باهدف  ترمیم جوشگاه‌های سوختگی و کاهش ان  موجب تحریک پوست برای تولید بافت کلاژنی در محل و پر کردن اسکارهای جوش قدیمی میگردد.

جوشگاه‌های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و اغلب بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چند جلسه درمان هفتگی نیاز دارد. این ترمیم با استفاده همزمان از کرم های ترمیمی که توسط پزشک تجویز میگردد تسریع میشود.

درضمن با این عمل چربی پوست های چرب کاهش و منافذ باز پوستی  کوچک ترشده  و به طور کلی ظاهر پوست شما را بهتر می کند.

همچنین الاستوز ناشی از نور خورشید را کاهش داده  و به نرمی ولطافت پوست می افزاید ( الاستوز شامل تغییراتی است که در اثر تابش طولانی نورآفتاب در پوست پدید می آید و باعث تغییراتی مانند چین و چروک می شود). لذا آن را  می‌توان در درمان چروک‌های سطحی و کم عمق پوست نیز  استفاده نمود.

لازم به ذکر است چروک‌های خیلی عمیق با میکرودرم ابریژن قابل درمان نمی‌باشند  ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر و پوست شفاف‌تر و محکم‌تر می‌شود. چون در این روش سایش پوست سطحی است جوشگاه و تغییررنگ پوست دیده نمی‌شود.

 انعطاف پذیری پوست  بدنبال این روش درمان، همچون اسفنج خشکی که آن را خیس کنید، افزایش یافته و در نتیجه به نرمی ولطافت آن افزوده می گردد. ادم ( افزایش حجم ) حاصل از این عمل ، پوست را پرتر و نرم تر می کند وموجب نفوذ عمیق تر وتاثیر بهتر داروها شده اثر داروها را تا ده برابر افزایش میدهد.

مهم ترین اثر این روش درمانی کم‌ رنگ یا محو کردن لک‌های حاملگی است، به‌خصوص اگر هم ‌زمان با آن از داروهای لک‌بر نیز استفاده شود. بررسی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده افزایش بیست برابری نفوذ ویتامین C پس از یک جلسه درمان است. این اثر درمان در لک‌هایی که قبلا با درمان‌های ضد لک بهبود نیافته‌اند مشهودتر است.

از دیگر کاربردهای این روش، درمان و برطرف کردن و رفع تاتو و خالکوبی است. خالکوبی‌های سطحی پوست را می‌توان با این روش درمان کرد

میکرودرم ابریژن به سرعت به یکی از رایج ترین عمل های زیبایی تبدیل شده است. اکادمی جراحی زیبایی امریکا تخمین می زند که این روش درمانی پس از تزریق بوتاکس ، شایع ترین عمل زیبایی باشد.

این عمل بدون درد ، سریع و آسان است و عوارض چندانی ندارد. لذا بیمار نیازی به استراحت نداشته ومیتواند به کارهای روزمره خود برسد. تنها بایدب ه مدت یک هفته از کرمهای ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده شود. میکرودرم از پنج تا هفت  جلسه وبه فواصل دو تا چهار  هفته انجام میشود.

مدت انجام آن برای هر بیمار در منطقه صورت بین بیست تا سی دقیقه  می باشد ودر هر منطقه ای از پوست بدن بسته به نیاز و تشخیص می توان ان را انجام داد.

میکرودرم‌ابریژن همچنین یک روش غیر تهاجمی برای درمان پوست خشک شده است که علاوه بر لایه‌برداری پوست، تولید سلول‌های جدید را افزایش داده و پوست را به تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کند و در نهایت موجب بهبود سفتی و زیبایی پوست می‌شود.

دستگاه های میکرودرم

این دستگاه ها طور کلاسیک از کریستال های اکسید آلمینیوم به اندازه صد میکرومتر  بعنوان لایه بردار استفاده می کنند. در این روش ،  کریستال ها به طور مکرر و سریع با سطح پوست برخورد می کنند و از سوی دیگر دوباره به مخزن دستگاه مکیده می شوند. به این ترتیب لایه سطحی پوست سائیده وتراشیده میشود.

در واقع با این دستگاه یک نوع لایه برداری در سطح پوست انجام میگردد و البته میزان لایه برداری و عمق لایه ای از پوست که باید برداشته شود بر حسب پوست بیمار و مهمتراز همه  مشکل بیمار تفاوت دارد لذا پزشک تعیین می کند که زمان تماس و تعداد دفعات تماس چقدر باید باشد.

بعد از عمل ممکن است قرمزی مختصری در سطح پوست مشاهده شود . استفاده بیش از حد از این دستگاه در یک محل از پوست می تواند منجر به خونریزی های زیرجلدی شود.

با این دستگاه میتوان سه نوع لایه برداری انجام داد خفیف ، متوسط و شدید…

همچون بسیاری از عمل های زیبایی ، لازم است قبل و بعد از عمل از زوایای مختلف  صورت بیمار عکس برداری شود.

طول درمان

هرجلسه حدود بیست تا سی دقیقه طول می کشد و معمولا چند جلسه ( مثلا” شش جلسه در عرض شش یا دوازده هفته ) برای حصول نتیجه مطلوب ، لازم است . پس از خاتمه درمان، صورت پاک و سپس شسته می‌شود و یک کرم قابض (مثل اکسید دو زنگ یا کالامین) در موضع استعمال میگردد .این روش برای افرادی که کار می‌کنند، مناسب است. تعداد درمان بر حسب تمایل بیمار قابل تغییر است.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

1- دو هفته قبل از انجام میکرودرم ابریژن نباید پیلینگ شیمیائی ,آفتاب گیری (برنزه کردن), مصرف واکس صورت و تزریقات کلاژن صورت گرفته باشد هم چنین از 3-2 روز قبل از درمان نباید از مواد لایه بردار (دارو های ضد جوش و ضد لک)استفاده شده باشد. لازم است آقایان 3-4 ساعت قبل از انجام درمان به این روش اصلاح نمایند. نکته مهم دیگر این که انجام این درمان برای خانم های باردار توصیه نمیشود.

برای انجام درمان با روش مذکور ، ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملا پاک می گردد. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود. پس از اتمام درمان ممکن است از ماسک های مخصوص جهت تکمیل پروسه درمان استفاده می شود.

پس از اتمام میکرودرم ابریژن حالا نوبت بیمار است که پروسه درمان را کامل کند. ابتدا باید توجه داشت که در 48 ساعت اول پس از انجام درمان مصرف فراوان ضدآفتاب و با فاصله 3 ساعت یک بار و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید توصیه می گردد. استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است و بهتر است در 48 ساعت اول از کرم های لایه بردار و ضد لک استفاده نشود. آقایان در صورت تمایل بعد از 12 ساعت میتوانند صورتشان را اصلاح نمایند. همچنین خانم ها باید توجه داشته باشند که به مدت 2-1 روز بعد از درمان از آرایش کردن اجتناب کنند و استفاده از بند و موم بعد از 3-4 روز مجاز است.

بعد از درمان در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که خود به خود رفع می شود. اگر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است سرخی یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست برای چند روز دیده شود. این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>