لاغری بعد از زایمان،جهت رفع چربی های شکمی با راه های طبیعی و آسان

لاغری بعد از زایمان

بسیاری از مادران جوان پس از بارداری، هنوز دچار چاقی و چربی شکم هستند و ممکن است فکر کنند این چربی‌ها هرگز کاهش نخواهند یافت. واقعیت این است که 9 ماه شکم شما برای نگهداری و تأمین امنیت نوزاد، دستخوش تغییرات زیادی بوده است. بنابراین، برای بازگشت به حالت عادی به زمان نیاز دارد. بااین‌وجود، می‌توانید با رعایت برخی نکات، روند بازگشت شکم خود را به حالت طبیعی قبل از بارداری، افزایش دهید.

برای بسیاری از زنان بعد از بارداری، دستیابی به وزن ایدئال می‌تواند چالش بزرگی باشد. مراقبت از نوزاد، بازگشت به روال روتین زندگی و بهبودی پس از زایمان می‌تواند مادران را تحت‌فشار قرار دهد. بااین‌حال، مهم است که بعد از زایمان به وزن طبیعی خود بازگردید، به‌خصوص اگر در آینده قصد بارداری مجدد دارید. پزشک می‌تواند راه‌کارهایی را به شما ارائه دهد تا به‌صورت طبیعی چربی‌های شکم را پس از زایمان کاهش دهید. بنابراین، اگر شما به دنبال روش‌های طبیعی هستید تا شکم خود را به‌اندازه قبلی خود بازگردانید، با ما همراه باشید.

دلیل چاقی شکمی پس از بارداری


هنگامی که جنین شما در حال رشد است، همانند یک بادکنک، شکم نیز به‌آرامی تحت کشش قرار می‌گیرد، اما پس از تولد نوزاد، شکم به‌آسانی به حالت قبلی خود بازنمی‌گردد. پس از بارداری، تغییرات هورمونی بدن باعث می‌شود که رحم به‌تدریج به حالت عادی بازگردد. به‌طورکلی ممکن است حدود 7 تا 8 هفته طول بکشد تا رحم به‌اندازه طبیعی خود بازگردد. علاوه بر این، غذاهای اضافی که در دوران بارداری مصرف می‌کنید، در شکم شما به شکل چربی ذخیره می‌شوند و متأسفانه چربی‌های شکم بسیار مقاوم هستند. به‌ندرت، شکم مادر پس از زایمان در طی چند روز به حالت قبلی خود بازمی‌گردد، برای عموم افراد چندین ماه طول می‌کشد تا شکم به حالت طبیعی خود بازگردد. متأسفانه چربی شکم بعضی از مادران به‌آسانی از بین نمی‌رود. بااین‌حال نگران نباشید، زیرا اگر رژیم غذایی شما متعادل شود، فعالیت فیزیکی داشته باشید و نکات زیر را رعایت کنید، می‌توانید سوزاندن چربی‌های شکم را سرعت ببخشید.

راه‌های ساده برای کاهش چربی شکم بعد از حاملگی


چندین راهکار مؤثر وجود دارد که به کمک آن‌ها مادران جوان می‌توانند به‌صورت طبیعی اندازه شکم خود را کاهش دهند. و البته، نیاز به یادآوری نیست که این روش‌ها به‌آسانی قابل انجام هستند و عارضه جانبی نیز در پی نخواهند داشت. بنابراین، اگر می‌خواهید چربی شکم خود را در خانه کاهش دهید، باید از یک یا چند روش زیر بهره بگیرد.

پیاده‌روی

پیاده‌روی یک ورزش ساده است که می‌تواند به‌صورت مؤثر در کاهش چربی‌های شکم شما مفید باشد، به‌خصوص هنگامی که از عوارضی همچون سردرد، بدن‌درد و دردهای منتشر رنج می‌برید. می‌توانید بعضی از روزها هنگام عصر در اطراف منزل یا در پارک از یک پیاده‌روی سبک لذت ببرید. اگر هوا مناسب است می‌توانید فرزند خود را نیز به همراه داشته باشید. در ابتدا سعی کنید حدود 15 تا 30 دقیقه و حدود 5 بار در هفته پیاده‌روی کنید. بعدازآن پس از مشاوره با پزشک خود می‌توانید به‌تدریج مقدار و شدت پیاده‌روی را افزایش دهید.

یوگا

یکی از بهترین روش‌های کاهش چربی شکم پس از بارداری یا سزارین، تمرینات یوگا است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد. روزانه، بخصوص صبح زود، استفاده از تمرینات یوگا و تکنیک‌های نفس کشیدن، می‌تواند ذهن و روح شما را تقویت نماید. شما می‌توانید تمرینات یوگا را در خانه شروع کنید یا در کلاس‌های یوگا شرکت کنید.

شنا

برای کاهش وزن، چربی شکم و افزایش حجم ماهیچه‌ها، باید چندین بار در هفته ورزش شنا را در نظر بگیرید. البته برای جلوگیری از عفونت‌های ناخواسته، باید حداقل پس از گذشت 1.5 ماه از زایمان، شنا را شروع کنید. درواقع، شنا یکی از مؤثرترین راه‌های کاهش چربی شکم پس از بارداری شناخته می‌شود که نباید از آن چشم‌پوشی کنید، اما سعی کنید به‌خوبی از این ورزش بهره ببرید.

تمرینات پل (Bridging)

این تمرینات می‌توانند به شما کمک کنند تا ماهیچه‌های باسن، ران و شکم را تقویت کنید. بنابراین، آن‌ها برای کاهش چربی شکم پس از بارداری، بسیار مناسب هستند.

روش اجرا:

 • در ابتدا به پشت بر روی زمین یا روی تخت دراز بکشید.
 • زانوها را خم کرده و پاها را به سمت باسن به عقب بکشید و کف آن‌ها را بر روی زمین قرار دهید.
 • سپس یک‌نفس عمیق بکشید هنگام بازدم عضلات کف لگن و پایین شکم را منقبض کنید.
 • بعدازآن، سعی کنید باسن را تا آنجا که ممکن است از زمین دور کنید، درحالی‌که به‌صورت معمول در حال تنفس هستید، به مدت 5 ثانیه این حالت را نگه‌دارید.
 • سپس به‌آرامی باسن را دوباره بر روی زمین قرار دهید. ماهیچه‌های کف لگن و شکم را شل کنید.
 • تمرین را 7 تا 10 بار تکرار کنید.

تمرین تقویت عضلات پایین شکم

این تمرین می‌تواند کمک کند تا دوباره شکم شما به حالت قبلی خود بازگردد. بنابراین، اگر به دنبال راهی برای کاهش چربی شکم پس از بارداری هستید، نباید این تمرین را دست‌کم بگیرید.

روش اجرا:

 • در ابتدا بنشینید و زانو را بر روی زمین قرار دهید، سپس در وضعیتی که راحت هستید، آرنج‌ها را نیز بر روی زمین بگذارید.
 • پشت خود را صاف نگه‌دارید و عضلات شکم را شل کنید.
 • سپس به‌آرامی عمل دم و بازدم را انجام دهید. هنگام بازدم باید عضلات کف لگن را منقبض کنید.
 • پس‌ازآن، شکم را به سمت داخل و بالا، به عقب بکشید.

تمرین دراز و نشست

این تمرین خاص می‌تواند به کاهش چربی در ناحیه پایین شکم کمک کند، و برای مادران یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش چربی پس از بارداری یا سزارین محسوب می‌شود.

روش اجرا:

 • در ابتدا، به پشت‌روی زمین دراز بکشید.
 • دستان خود را پشت گردن قرار دهید و سپس به‌آرامی سر را به سمت سقف بلند کنید.
 • به‌جای آن می‌توانید دست‌ها را به‌صورت صلیبی روی شکم قرار داده و سپس تمرین را انجام دهید.

داشتن خواب کافی

این یکی مهم‌ترین راه‌کارهای کاهش چربی شکم در خانه، داشتن خواب کافی است. اگر شما به‌اندازه کافی استراحت نداشته باشید، این امر می‌تواند باعث ایجاد سموم در بدن شود، که درنهایت باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود. افزایش سطح التهاب در بدن می‌تواند چربی‌ها را به قسمت مرکزی بدن هدایت کند، درنتیجه ذرات چربی در ناحیه شکم ذخیره می‌شوند. در حقیقت، تولد نوزاد می‌تواند خواب مادران را مختل کند، بااین‌حال، برای کاهش چربی شکم، باید تا آنجا که می‌توانید به‌اندازه کافی استراحت داشته باشید.

ماساژ کامل بدن

هنگامی که برای کاهش چربی شکم نمی‌توانید به ورزشگاه بروید، ماساژ کامل بدن می‌تواند مؤثر باشد. بنابراین، باید سعی کنید به کمک ماساژ چربی‌های شکم را هدف قرار دهید. ماساژ به توزیع مناسب‌تر چربی در بدن کمک می‌کند، همچنین سوخت‌وساز بافت‌ها را نیز بهبود می‌بخشد، درنتیجه به کاهش چربی‌های شکم پس از زایمان کمک خواهد شد. برای دریافت نتیجه بهتر باید هر هفته تحت ماساژ قرار بگیرد.

شمارش کالری‌ها

اگر به دنبال راهی برای کاهش چربی شکم پس از بارداری هستید، باید مراقب کالری مصرفی خود باشید. شمارش کالری‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا کالری و مواد مغذی موردنیاز بدن را تأمین کرده و از دریافت کالری اضافی اجتناب کنید. می‌توانید برای محاسبه کالری از یک دفترچه یادداشت کمک گرفته یا از غذاهای مصرفی عکس بگیرید. علاوه بران امروزه برنامه‌های کاربردی موبایل می‌توانند میزان کالری مصرفی روزانه شما را محاسبه کرده و در این راه شما را یاری کنند. این تکنیک می‌تواند به شما کمک کند حجم غذا را کنترل کرده و غذاهای سالم را انتخاب کنید، درنتیجه در کاهش وزن شما مؤثر خواهد بود.

داشتن یک رژیم غذایی سالم

بسیاری از مادران یکی از وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنند و یا سعی می‌کنند به‌جای داشتن رژیم غذایی سالم، مکمل‌ها را جایگزین کنند، که این کار اشتباه است. در طول این دوره، شما باید رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنید تا بتوانید به‌اندازه کافی شیر تولید کنید. شیر شما باید سرشار از ریزمغذی‌ها باشد تا بتواند به متابولیسم نوزاد کمک کرده و باعث رشد مناسب او شود. بنابراین، مهم است در برنامه غذایی شما موادی همچون: سبزیجات رنگارنگ، سبزیجات سبز برگ‌دار، خانواده کلم، گوشت‌های کم‌چرب، و ادویه‌جات مناسب به‌صورت روزانه حضور داشته باشند. علاوه بر این، باید میزان مصرف نمک و شکر را نیز کاهش دهید.

اجتناب از غذاهای فراوری‌شده

هنگامی که به کاهش چربی شکم پس از بارداری فکر می‌کنید، باید از مصرف غذاهای فراوری‌شده دوری کنید. همه ما می‌دانیم که غذاهای فراوری‌شده مانند: کوکی‌ها، چیپس، آب‌نبات، محصولات تنوری شده، غذاهای آماده و غیره حاوی نمک، شکر، چربی‌های ناسالم و کالری زیاد هستند، همه این موارد می‌تواند چربی شکم شما را افزایش دهد. بنابراین، لازم است مصرف غذاهای فراوری‌شده را کاهش دهید و این غذاهای ناسالم را با غذاهای تازه و سرشار از مواد مغذی جایگزین کنید.

نوشیدن آب کافی

مصرف آب به‌اندازه کافی برای از دست دادن وزن بسیار مهم است. در مطالعه‌ای نشان داده شد که تنها با مصرف 1 لیتر آب در روز، زنان دارای اضافه‌وزن می‌توانند در طول سال، حدود 2 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشند. علاوه بر این، نوشیدن آب می‌تواند به کاهش اشتها و مصرف کالری کمک کند. به‌خصوص برای مادرانی که به کودک خود شیر می‌دهند، آن‌ها باید آب ازدست‌رفته بدن را جایگزین کنند. بنابراین، باید سعی کنید برای کمک به کاهش وزن خود روزانه 1 الی 2 لیتر آب بنوشید. و اگر به کودک خود شیر می‌دهید و یا فعالیت ورزشی زیادی دارید، ممکن است میزان نیاز شما افزایش یابد.

حجم غذا را کاهش دهید

واقعیت این است که رژیم‌های سخت غذایی برای شما چندان مؤثر نخواهد بود، حتی ممکن است سلامتی شما را نیز به مخاطره اندازد. اگر شما به نحو مناسب غذا بخورید، می‌توانید به‌طور مؤثر کالری بسوزانید. بنابراین، بهتر است در طول روز 2 وعده غذایی متوسط و 3 الی 4 وعده غذایی سبک داشته باشید. همچنین به یابد داشته باشید که وعده صبحانه شما باید کامل باشد.

مصرف غذاهای فیبردار

یکی دیگر از بهترین راه‌های کاهش چربی شکم به‌طور طبیعی، مصرف غذاهای غنی از فیبر می‌باشد. خوردن غذاهای غنی از فیبر در کاهش وزن به شما کمک خواهد کرد. بر اساس مطالعه‌ای در طی یک دوره 5 ساله، مصرف هر 10 گرم فیبر محلول می‌تواند 3.7٪ چربی شکم را کاهش دهد. علاوه بر این، بر اساس تحقیقات در خصوص غذاهای غنی از فیبر، مصرف فیبرهای محلول می‌تواند باعث کاهش احساس گرسنگی و کاهش سرعت هضم موارد شود.

پرهیز از مصرف کربوهیدرات‌ها

یک راه دیگر برای کاهش چربی شکم پس از حاملگی، اجتناب از شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده می‌باشد. شکر و هیدروکربن‌های تصفیه‌شده، مواد مغذی کمی دارند، اما سرشار از کالری هستند. مصرف زیاد شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده، خطر ابتلا به افزایش وزن، بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را افزایش می‌دهند. بنابراین، هنگام خرید مواد غذایی در فروشگاه‌ها، باید برچسب مواد غذایی را به‌دقت بررسی کنید. از خرید محصولاتی که شکر جزء ماده اصلی آن است خودداری کنید.

تغذیه نوزاد با شیر مادر

علاوه بر افزایش سرعت جمع شدن رحم، تغذیه نوزاد با شیر مادر می‌تواند سیستم ایمنی نوزاد را تقویت کند. افزون بران می‌تواند به مادران در کاهش چربی‌های شکم نیز کمک کند. بر اساس یک مطالعه، تغذیه با شیر مادر می‌تواند روزانه تقریباً 500 کالری بسوزاند، همچنین می‌تواند رحم را به سمت عقب و وضعیت قبل از بارداری بازگرداند. درنتیجه، اگر می‌خواهید از دست چربی شکم خود خلاص شوید، باید تغذیه نوزاد با شیر مادر را شروع کنید.

لوسیون ها

در بازار ادعا می‌شود برخی از لوسیون های موضعی می‌توانند چربی شکم بعد از بارداری را کاهش دهند. بااین‌حال، اگر نوزاد را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که مواد مؤثره آن‌ها عوارض جانبی برای مادران شیرده نداشته باشد. لوسیونی را انتخاب کنید که حاوی ویتامین A، E، C و کلاژن باشد. ماساژ این لوسیون ها بر روی شکم می‌تواند خون‌رسانی و سوخت‌وساز آن ناحیه را افزایش دهد و به کاهش چربی‌های شکم کمک کند. در صورت امکان، می‌توانید از یک لوسیون خانگی نیز بهره ببرید. در اینجا طرز تهیه یک لوسیون خانگی به شما ارائه می‌شود:

 • عصاره انگور را با روغن بکر زیتون به نسبت 1 به 3 مخلوط‌کنید و سپس آن را در یک بطری قرار دهید.
 • اجازه دهید تا 7 روز در آفتاب بماند. به یاد داشته باشید حداقل دو بار در روز بطری را خوب تکان بدهید.
 • لوسیون تهیه‌شده را روی ناحیه شکم بمالید تا چربی‌های شکم کاهش یابند.

استرس را کاهش دهید

هنگامی که بحث کاهش چربی شکم به روش‌های طبیعی مطرح می‌شود، باید سعی کنید استرس خود را در اسرع وقت کاهش دهید. تا چند ماه پس از زایمان طبیعتاً نمی‌توانید به سرگرمی‌های موردعلاقه خود بپردازید و استرس خود را کاهش دهید. با توجه به تحقیقی که در مورد مدیتیشن صورت پذیرفته است، مراقبه می‌تواند یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای کاهش استرس باشد. مدیتیشن به شما کمک می‌کند هیاهوی پیرامون خود را کاهش دهید، انرژی‌های منفی را از بدن دور کنید و همچنین خواب بهتری داشته باشید. علاوه بر این، تمرین مراقبه مزاحم خواب نوزاد شما نیز نمی‌شود.

استفاده از برگ درخت کاری

برگ کاری می‌تواند به‌عنوان یک سم‌زدای طبیعی مورداستفاده قرار گیرد، همچنین می‌تواند به شما در خلاص شدن از چربی شکم کمک کنند. متناوباً، می‌توانید یک حبه سیر را جویده و پس‌ازآن یک فنجان آب حاوی لیموترش میل نمایید تا چربی‌های شکم خود را آب کنید.

چای سبز

یکی دیگر از بهترین روش‌های کاهش چربی شکم به‌صورت طبیعی، مصرف چای سبز است. نوشیدن یک فنجان چای سبز در روز می‌تواند به کاهش چربی شکم شما کمک کند، چای سبز سرشار از انتی اکسیدان ها می‌باشد. بااین‌حال، در نظر داشته باشید، در صورت تغذیه نوزاد با شیر مادر نباید بیش‌ازحد چای سبز مصرف کنید.

لیموترش و عسل (

استفاده از این نوشیدنی یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش چربی شکم در خانه پس از بارداری است که می‌خواهم در این مقاله برای شما ذکر نمایم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری آب‌لیمو تازه را با نصف قاشق چای‌خوری عسل مخلوط‌کنید. سپس آن را به یک فنجان آب گرم اضافه نمایید. سپس قبل از مصرف وعده‌های غذایی یا زمانی که معده خالی است از نوشیدن آن لذت ببرید. همچنین می‌توانید چند برش نازک خیار یا مقداری نعناع به آن اضافه کنید و بگذارید یک‌شب بماند، سپس آن را بنوشید. فقط توجه داشته باشید که از برگ نعناع به میزان مناسب استفاده کنید، چرا که نعناع می‌تواند میزان تولید شیر را کاهش دهد.

انگیزه خود را حفظ کنید

داشتن انگیزه برای کاهش وزن بسیار مهم است، بنابراین حفظ انگیزه یکی از مؤثرترین عواملی است که برای کاهش چربی شکم باید مدنظر داشته باشید. پس از زایمان ممکن است حفظ انگیزه برای انجام تمرینات ورزشی دشوار باشد. یک راه‌حل ساده این است که میزان کاهش وزن خود را به‌دقت دنبال کنید، هنگامی که کاهش وزن خود را مشاهده می‌کنید، به شما برای تمرین بیشتر و رعایت رژیم غذایی انگیزه خواهد داد.

روش‌های لاغری با دستگاه


اگر به دنبال راهی هستید که سریع و بدونگرفتن رژیم‌های سخت و ورزش‌های سنگین به وزن ایدئال خود برسید می‌توانید از روش‌های زیر در کلینیک‌های زیبایی استفاده کنید:

لیپوساکشن

لیپوساکشن نوعی جراحی زیبایی محسوب می‌شود که از طریق ایجاد برش‌های کوچکی، جراح اقدام به حذف چربی‌ها می‌کند. در این روش مقداری مایع بین لایه‌های چربی و عضلات تزریق می‌شود. سپس ابزار کوچکی چربی‌ها را خردکرده و از بدن خارج می‌کند. جراحی لیپوساکشن  بسته به مقدار چربی و محل درمان، معمولاً 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد.

لیپوماتیک

لیپوماتیک یک روش جراحی جدید است که در حوزه لاغری کاربرد دارد. لیپوماتیک تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. جراحان پلاستیک برش‌هایی به طول 2 تا 6 میلی‌متر در ناحیه موردنظر ایجاد می‌کنند. لوله‌ای به نام کانولا وارد بافت‌های چربی می‌شود، سپس چربی‌ها را از طریق حرکت‌های چرخشی و ارتعاشی تخریب می‌کند. این حرکات هیچ عارضه‌ای برای بیماران دربر ندارد. بعد از جراحی، بیمار تغییرات و کاهش وزن خود را به‌زودی مشاهده می‌کند. چربی‌های حذف‌شده را می‌توان برای تزریق مجدد به مناطقی مانند لب‌ها، گونه و یا دست‌ها استفاده نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>