عمل لوزه

لوزه سوم و خرخر شبانه

آدنویید یا لوزه سوم در صورت بزرگ شدن سبب خرخر شبانه و انسداد راه هوایی میشود كه در كودكان میتواند سبب اختلال رشد جسمی وكاهش ضریب هوشی شود. خرخر كودكان را باید جدی گرفت.

لوزه های كامی

بیماری آنها سبب گلودرد مكرر ،روماتیسم قلبی،آبسه گردنی،بوی بد دهان و … می شود. درحالی كه بیماری لوزه در بچه ها عمدتا با بزرگی لوزه همراه است این امر در بزرگسالان ممكن است با بزرگی یا كوچك بودن لوزه ها همراه باشد.

جراحی لوزه

برداشتن لوزه ها از داخل دهان و بدون برش پوستی انجام میشود. در ایران از راههای مختلفی برای برش جراحی استفاده میشود كه شامل ابزار سنتی جراحی، كوتر، رادیو فركوئنسی و كابلیشن است كه هیچ كدام ارجحیت خاصی نسبت به دیگری ندارد. در بعضی مكاتب تراشیدن قسمتی از لوزه در بچه ها به جای برداشتن كامل آن برای بهبود سریعتر و درد كمتر پیشنهاد شده كه در این صورت از رادیوفركوئنسی یا كابلیشن استفاده میشود. ایراد این كار احتمال عود مجدد بیماری است.

علل ایجاد تونسیلیت:

1-عفونت باکتریایی (استرپتوکوکی) و ویروسی لوزه ها.
درمان:
اغلب التهاب لوزه ها خفیف بوده و نیازی به درمان دارویی ندارند. اما نوشیدن آب کافی، قرقره کردن محلول آب و نمک و مصرف استامینوفن و یا ایبوپروفن برای بهبود بیماری توصیه میشود. از آنجایی که تونسیلیت اغلبا توسط ویروسها ایجاد میشود، مصرف آنتی بیوتیکها تجویز نمیگردد. اما چنانچه عفونت باکتریایی باشد آنتی بیوتیک تجویز میگردد. هرگاه التهاب لوزه ها شدید باشد و کودک بیش از 5 نوبت در سال به تونسیلیت حاد مبتلا شود، و شدت بیماری تا حدی باشد که کودک را از مدرسه رفتن باز دارد، بایستی  جراحی لوزه  انجام گیرد.

مراقبتهای قبل از عمل

آزمایش خون (کنترل زمان انعقاد خون)
کنترل وجود دندان لق
معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی
مراقبت‌های روز قبل از عمل:

1542254765236126721443525123011219620114
خودداری از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، وارفارین و دیگر داروهای مشابه.
مراقبت‌های روز عمل:
منع از خوردن و آشامیدن؛ حدود ۱۲ ساعت قبل از عمل
مصرف داروهای خاص با یک جرعه کوچک آب

بعد از عمل جراحی لوزه چه می شود؟

- جراحی لوزه ها، یک روش دردآور و ناراحت کننده است. 10 تا 14 روز بعد از جراحی، گلوی کودک شما درد خواهد داشت.

- 5 تا 6 روز بعد از عمل جراحی لوزه ها، درد بدتر خواهد شد، زیرا غشای سفیدرنگی روی محل جراحی در حال بهبود کشیده می شود.

- اگر فقط لوزه سوم با جراحی خارج شود، کودک شما درد و ناراحتی خیلی کمتری خواهد داشت.

- ممکن است 7 تا 10 روز بعد از جراحی لوزه، گوش کودک شما درد بگیرد.

- ممکن است شما قسمت های سفیدرنگی را در محل جراحی لوزه ها در گلوی کودک خود ببینید، ولی این مسئله نشانه عفونت و چرک نیست و طی دو تا سه هفته بعد از جراحی، برطرف می شود.
مصرف نوشیدنی های سرد و مکیدن تکه های یخ بعد از جراحی لوزه  برای مراقبتهای بعد از عمل لوزمراقبتهای بعد از عمل لوزه”  خوب است
- در طی بهبودی بعد از عمل، بوی بد دهان طبیعی است.

- بعد از جراحی لوزه ها، مشاهده لکه های خون در بزاق و ترشحات بینی و یا خون دماغ شدن طبیعی است. مکیدن یخ به رفع این مشکلات کمک می کند، اما اگر مقدار خون زیاد بود (بیشتر از 1 تا 2 قاشق مرباخوری پر) و یا خونریزی بیش از 5 دقیقه ادامه داشت، به اورژانس (115) زنگ بزنید.

- صدای برخی کودکان بعد از عمل جراحی کمی فرق خواهد کرد، ولی خیلی زود بعد از 3 تا 4 هفته به حالت طبیعی برخواهد گشت.

- حس چشایی برخی کودکان بعد از عمل جراحی لوزه ها تغییر می کند، ولی این وضعیت معمولا فقط چند هفته طول می کشد.

دوران بهبودی پس از عمل لوزه ده روز تا دو هفته به طول می‌انجامد. این مسئله باید مد نظر قرار گیرد و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود. این زمان در جراحی لوزه بزرگسالان نسبت به کودکان طولانی‌تر خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>