عمل ریبایی گوش

گوش‌هاي طبيعي و زيبا را بايد با چه معيارهايي بشناسيم؟

گوش‌هاي زيبا ممكن است شكل‌هاي مختلفي داشته باشند، ولي مهم‌ترين مساله، هما‌هنگي آنها با سر و صورت است. اغلب افراد ترجيح مي‌دهند كه گوش‌هايشان نزديك‌ به سر بوده و از حد ابرو تا قاعده ي بيني ادامه يابند. لاله گوش ممکن است در شرايط زير نياز به ترميم و اصلاح داشته باشد:
اول: لاله گوش برجسته که اين نوع لاله گوش معمولا اندازه طبيعي داشته، ولي نسبت به سر برجسته‌تر قرار مي‌گيرد. اين نوع نقص لاله گوش که اصطلاحا بلبلي به آن گفته مي‌شود، مي‌تواند يک‌‌طرفه يا دو طرفه باشد.
دوم:‌ هنگامي که لاله يک گوش نسبت به گوش ديگر کوچک تر يا بزرگ تر است و يا نقص ظاهري خفيف دارد.
سوم: عدم تشکيل لاله گوش به‌ طور مادرزادي که ممکن است با نقايص مجرا و شنوايي گوش همراه باشد.
چهارم: لاله گوش آسيب‌ديده يا کنده شده در اثر ضربه، سوختگي، سرمازدگي يا پارگي نرمه در اثر استفاده گوشواره سنگين يا کشيده شدن ناگهاني گوشواره.

بهترين زمان براي درمان نقايص مادرزادي گوش چه سني است؟

در اغلب موارد، جراحي زيبايي نقايص مادرزادي گوش از شش سالگي به بعد توصيه مي‌شود. پس از اين عمل نياز به چه مراقبت‌هاي خاصي است؟ پس از جراحي يك پانسمان نرم در محل عمل مي گذارند و دور سر با باند مي بندند. بعد از برداشتن پانسمان به بيمار توصيه مي‌شود كه يك باند كشي براي مدت يك تا چند هفته (به خصوص شب‌ها) روي گوش‌هاي جراحي شده ببندد. درد ناشي از عمل معمولا با قرص‌هاي مسكن كنترل مي‌شود. ظرف مدت يك هفته كودكان مي‌توانند به مدرسه و بزرگسالان به محل كار خود بروند. خون‌مردگي و تورم ناشي از عمل هم پس از مدت كوتاهي برطرف مي‌گردد. اغلب به بيماران توصيه مي‌شود كه پس از جراحي تا دو هفته به پشت بخوابند تا به گوش‌هايشان فشار نيايد.
برخي از افرادي كه تحت جراحي زيبايي لاله گوش قرار مي گيرند، ممكن است احساس كنند كه غضروف به مقدار لازم به سمت عقب كشيده نشده است. در اين گونه موارد مي‌توان يك جراحي كوچك ثانويه براي رضايت بيشتر بيمار انجام داد. گاهي حتي انداختن گوشواره‌هايسنگين باعث پارگي نرمي گوش و بدشکلي آن مي‌شود.
اگر مايل هستيد از گوشواره‌هاي بزرگ استفاده كنيد، حتما به صورت متناوب به نرمه گوش خود استراحت دهيد، زيرا گوشواره‌هاي سنگين سبب بزرگ شدن سوراخ گوش شده و شانس پارگي آنها را افزايش مي‌دهند. قبل از ايجاد سوراخ‌هاي متعدد در لاله گوش بهتر است خوب فكر كنيد، اين سوراخ‌ها به خصوص در قسمت فوقاني و يا لبه‌هاي گوش مشكل‌ساز هستند. سوراخ كردن غضروف گوش از نظر طبي مجاز نيست، چون عفونت غضروف سبب تخريب و از بين رفتن آن مي‌شود. در ابتداي تولد چنانچه اختلالي مختصر در لاله گوش وجود داشته باشد، ممكن است به كمك چسب بتوان آن را تعديل كرد، ولي به‌طور كلي جراحي لازم است. جراحي زيبايي گوش با هر سه روش بي حسي موضعي، نيمه بي‌هوشي و يا بي‌هوشي كامل قابل انجام است. در جراحي زيبايي گوش پشت لاله ي گوش را برش مي زنند كه براي جلوگيري از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اوليه، پشت اين غضروف نيز در قسمت‌هاي لازم تراشيده شده و چين هاي مربوطه ايجاد و سپس برش پوستي دوخته مي‌شود، طوري که بعد ازعمل، جاي برش قابل رويت نباشد. عمل جراحي هر دو گوش، حدود دو ساعت زمان مي‌برد.

42-19637666

نترسيد، درد ندارد

عمل زيبايي گوش با 3روش بي‌حسي موضعي، نيمه‌بي‌هوشي و بي‌هوشي قابل انجام است و در مورد نحوه جراحي با بيمار صحبت مي‌شود. بي‌هوشي تنها راه اين عمل نيست. در روش بي‌حسي موضعي از محلول‌هاي بي‌حس‌كننده و موضعي مانند ليدوكايين استفاده مي‌‌شود و اين ماده تنها در محلي كه جراحي صورت مي‌گيرد تزريق مي شود و به اين صورت لاله گوش بي‌حس مي‌شود و بيمار دردي احساس نمي‌كند ولي داروي بي‌حسي تنها درد را از بين مي‌برد و شايد ترس در بيمار باقي بماند. ولي در روش نيمه بي‌هوشي علاوه بر بي‌حسي لاله گوش، داروهاي ضداضطراب و ضد درد به بيمار تزريق مي‌شود. اين داروها فرد را به خواب عميق فرو مي‌برد و در روش بي‌هوشي همانند ساير عمل‌ها بيمار در بي‌هوشي كامل تا پايان عمل به سر مي‌برد.

در سن پايين عمل كنيد

بهترين زمان براي برطرف ساختن كل نقايص مادرزادي صورت قبل از سنين دبستان است. زيرا اين بچه‌ها در مدرسه امكان دارد توسط بچه‌هاي ديگر مورد تمسخر قرار بگيرند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. در نتيجه بهتر است قبل از اين‌كه بچه به محيط مدرسه وارد بشود اين عمل را انجام دهد تا دچار آسيب‌‌هاي روحي- رواني نشود. برخي والدين به اشتباه گمان مي‌كنند اگر از روش‌هايي مانند بستن گوش با چسب يا با وسيله‌اي ديگر استفاده كنند مي‌توانند نقايص مادرزادي گوش فرزندان خود را برطرف كنند در حالي كه اين روش‌ها كاربردي نيست شايد بتوان با روش‌هايي مانند جراحي كوچك يا سوهان زدن غضروف در ماه‌هاي اول تولد تا حدودي نقايص گوش نوزاد را برطرف كرد. ولي اين روش‌ها در ســنين بــالاتر كـاربردي ندارند و در مواردي اگر بستن گوش‌ها سفت باشد باعث ايجاد خونمردگي و بدشكلي گوش‌ها در كودك مي‌شود و به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود.

پس از اين عمل نياز به چه مراقبت‌هاي خاصي است؟

پس از جراحي يك پانسمان نرم در محل عمل مي گذارند و دور سر با باند مي بندند.
بعد از برداشتن پانسمان به بيمار توصيه مي‌شود كه يك باند كشي براي مدت يك تا چند هفته (به خصوص شب‌ها) روي گوش‌هاي جراحي شده ببندد. درد ناشي از عمل معمولا با قرص‌هاي مسكن كنترل مي‌شود. ظرف مدت يك هفته كودكان مي‌توانند به مدرسه و بزرگسالان به محل كار خود بروند.

خون‌مردگي و تورم ناشي از عمل هم پس از مدت كوتاهي برطرف مي‌گردد. اغلب به بيماران توصيه مي‌شود كه پس از جراحي تا دو هفته به پشت بخوابند تا به گوش‌هايشان فشار نيايد. برخي از افرادي كه تحت جراحي زيبايي لاله گوش قرار مي گيرند، ممكن است احساس كنند كه غضروف به مقدار لازم به سمت عقب كشيده نشده است. در اين گونه موارد مي‌توان يك جراحي كوچك ثانويه براي رضايت بيشتر بيمار انجام داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>