عمل بینی

images

بینی یکی از اشکار ترین و توجه برانگیز ترین عناصر تشکیل دهنده چهره میباشد. که ظاهر آن در ارتباط با دیگر عناصر نظیر چشم ها ، لب ها ، و … تاثیر بسیار زیادی در تشکیل سیمای انسان دارد . بینی از نظر عملکرد نیز نقش بسیار حساسی در تنفس و کنترل شرایط هوای تنفسی دارد. به این صورت که شرایط هوایی که استشاق میکنیم توسط بینی از نظر رطوبت ، دما و … کنترل ، تعدیل و تصفیه می گردد.

اشکالات ظاهری بینی با عیوب داخلی که موجب انسداد راهای هوایی می شود در ارتباط مستقیم می باشد ولی ای مسئله در همه افرادوجود ندارد ناهنجاری های بینی می تواند ارثی یا در نتیجه صدمه ناشی از ضربه های وارد شده به بینی باشد و یا به دلیل دیگر .
از نظز ساختاری ، بینی را میتوان به شکل یک هرم تصور نمود ، که دیواره های بینی اضلاع بیرونی این هرم وسپتوم بیمی (تیغه میانی که بینی را به دو قسمت تقسیم میکند ) ستون مرکزی و اصلی هرم بینی را تشکیل میدهد ، زمانی که بینی در اثر ضربه دچار شکستگی یا صدمه می شود اغلب اوقات دیواره های بیرونی هرم بینی (استخوان های بیرونی) و همچنین ستون داخلی – مرکزی (سپتوم) دچار به هم ریختگی و اختلال می شود .
در این صورت زمانی که تیغه میانی بینی دچار خمیدگی ، شکستگی و یا انحراف یا تخریب شود ، می تواند در مسیر تنفسی ایجاد انسداد نماید . بنابراین برای ایجاد تیغه میانی صاف و رفع انسداد راههای هوایی از طریق جراحی غالبا نیاز به جا نمودن ساختار بینی چه از نظر ظاهری و چه اظ نظر ظاهری و چه از نظر تیغه داخلی بینی می باشد . مراحل عمل جراحی جهت تصحیح یا بهبود ناهنجاری های تیغه بینی ((سیتوپلاستی)) نامیده میشود که هدف از آن تصحیح ناهنجاریهای سپتوم و رفع عیوب و بهبود انسداد راههای تنفسی می باشد . جراحی زیبایی مربوط می شود به اصلاح شکل ظاهری بینی که به عمل ((رینو پلاستی)) معروف است .
هدف از این عمل جراحی اصلاح ناهنجاریهای ظاهری بینی می باشد. در عمل جراحی پلاستیک بینی یا همان رینوپلاستی جراح با در نظر گرفتن سایر عناصر تشکیل دهنده چهره هر شخص و با توجه به فاکتورهای علم زیبایی شناسی تلاش می کند هماهنگی و تناسب بیشتر را بین بینی و صورت برقرار نماید.

دلیل انجام جراحی بینی چیست و از چه سنی می توان این عمل را انجام داد؟

بینی در قسمت مرکزی صورت قرار گرفته است و نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، به طوری که اگر بینی شما خیلی بزرگ و یا به عکس خیلی کوچک باشد در نگاه اول باعث توجه بیننده خواهد شد و حتی اگر شما دارای اعضای زیبای دیگری در صورت باشید دیگر بیننده به آن توجه نمی کند و این عدم تقارن توجه بیشتری را به خود معطوف می کند. شکل بینی از پدر و مادر شما به ارث می رسد و به رشد خود تا سن بلوغ ادامه می دهد تا به شکل اصلی خود برسد، این سن در دخترها شانزده سالگی و در پسرها هجده سالگی می باشد و از این سن به بعد می توان جراحی بینی را انجام داد و قبل از این سن، عمل جراحی نتیجه مطلوب را نمی دهد.
جراحی پلاستیک بینی همراه با اعمال دیگر هم انجام می شود. به طور مثال اگر شما دارای انحراف بینی و یا انسداد مجاری تنفسی باشید به طور همزمان این اصلاحات هم انجام خواهد شد. مشکلات دیگر بینی مانند برجستگی روی بینی (دورسوم) – اندازه سوراخ های بینی – پهنی بیش از حد بینی – وضعیت نوک بینی و … در جراحی پلاستیک بینی اصلاح خواهند شد و به صورت متقارن با سایر اعضا صورت در خواهند آمد.

سن مناسب عمل جراحی بینی

معمولا یکی از سوالات افراد نوجوان سن مناسب عمل زیبایی بینی می باشد . توجه به این نکته که انجام جراحی زود تر از به اتمام رسیدن رشد جسمی همراه با عوارض جبران ناپذیر خواهد بود ضروریست . بنابر این تشخیص اینکه آیا سن شما مناسب جراحی می باشد یا خیر با پزشک جراح خواهد بود.

حداقل سن مجاز

حداقل سن مجاز برای عمل بینی بعد از اتمام رشد فیزیکی بدن است که می توان برای انجام جراحی بینی اقدام کرد . بطور معمول رشد فیزیکی برای دختران در 16 سالگی و در پسران در 18 سالگی به تکامل می رسد .

حداکثر سن مجاز

تاخیر در ترمیم استخوان ها و غضروف ها و همچنین از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست از جمله مواردی هستند که باعث محدودیت سنی در جراحی بینی می شوند.

حداکثر سن مجاز برای جراحی بینی 60 سالگی می باشد . البته برخی پزشکان معتقدند افراد بالای 50 سال به خاطر دلایل گفته شده گزینه مناسبی برای جراحی بینی نیستند.

بهترین زمان جراحی بینی

بهترین بازه زمانی برای عمل بینی از زمان تکامل رشد فیزیکی تا 30 سالگی می باشد.

 آیا عکس قبل و بعد از عمل لازم است؟

بله، این عکس ها به جراح شما کمک می کند تا برنامه ریزی دقیق و صحیح برای انتخاب تکنیک اصلاحات بینی شما داشته باشد که این باعث تقارن بینی با سایر اجزای صورت خواهد شد. عکس بعد از عمل هم به جراح شما کمک می کند تا نتیجه را بررسی کرده و بهبودی شما را ارزیابی کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>