عمل اسلیو معده: کاهش سایز معده با جراحی روشی برای درمان چاقی

عمل اسلیو

عمل اسلیو معده شامل کاهش سایز معده از حفره به یک لوله باریک است. در این عمل حدود 80 درصد معده برداشته می‌شود. این عمل با روش لاپاروسکوپی انجام می‌شود (با استفاده از جراحی کم‌تهاجمی با شکاف‌های بسیار کوچک). بعد از این عمل وزن بیمار کاهش خواهد یافت، زیرا بعد از غذا خوردن بیمار زودتر احساس پری معده می‌کند، عمدتاً به خاطر کم شدن سایز معده. ضمناً این عمل هورمون‌های تحریک کننده اشتها را که توسط معده تولید می‌شود نیز کاهش می‌دهد. جدا از این تأثیر، معده تقریباً در شیوه جذب مواد مغذی و کالری را تجربه نمی‌کند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی اسلیو معده هستند؟


کاندید

هیچ آمار موثقی از تعداد عمل‌های اسلیو انجام گرفته وجود ندارد. تحقیقات کنونی استفاده از جراحی اسلیو معده را بعنوان یک جراحی بازدارنده تأیید می‌کند. به عبارت دیگر این تحقیقات نشان می‌دهند که عمل اسلیو معده همچون سایر عمل‌های پوششی همچون بایپس معده یا حلقه‌گذاری قابل تنظیم معده است. طبق اعلام موسسه ملی سلامت (NIH)، شخص باید شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از 40 داشته باشد تا بتوان این عمل را برای او تجویز کرد. این مقدار به معنای 100 پوند اضافه وزن برای مردان و 80 پوند اضافه وزن برای زنان است. افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بین 35 تا 39 است نیز می‌توانند کاندید از دست دادن وزن با جراحی شوند اگر بیماری‌های مرتبط با چاقی همچون دیابت، فشار خون بالا یا کلسترول بالا داشته باشند. شاخص BMI از عدد قد و وزن برای محاسبه چاقی بدن استفاده می‌کند. شاخص BMI بیشتر یا مساوی 30 در بزرگسالان برابر چاقی در نظر گرفته می‌شود. جراحی اسلیو معده می‌تواند برای کسانی که نمی‌توانند برای جلسات تکمیلی پس از عمل‌های حلقه‌گذاری معده همچون جراحی لاپ باند به پزشک مراجعه کنند نیز تجویز شود.

مزایای بالقوه برای بیماران


معده

مزایای جراحی اسلیو معده عبارتند از:

• کاهش گرسنگی

• گرسنگی باعث تحریک شدن تولید آنزیم گرلین می‌شود که با برداشتن بخشی از معده که نقش بسزایی در تولید این آنزیم دارد گرسنگی کاهش خواهد یافت.

• کاهش گرسنگی در بیشتر بیماران (نه در تمام آنها) اتفاق می‌افتد.

• نسبت به عمل بایپس معده زمان عمل کوتاه‌تری دارد.

• نیازی به تغییر مسید روده‌ها نیست.

• سندروم سندروم دامپینگ (تخلیه سریع معده) پیش نخواهد آمد.

• اگرچه سندروم دامپینگ می‌تواند بعنوان ابزاری برای تقویت عادت‌های خوب تغذیه‌ای باشد، ولی بسیار ناخوشایند است.

• باب‌المعده (پایلوروس) دست نخورده باقی خواهد ماند و قند نیز در وقت مقتضی جذب می‌شود زیرا روده‌ها تغییری نمی‌کنند.

• نیازی به تنظیمات نیست. جراحی لاپ باند نیازمند تنظیمات بعد از عمل است (نوبت‌های مراجعه تکمیلی).

• هیچ وسیله خارجی در بدن کار گذاشته نمی‌شود. در عمل لاپ باند یک حلقه سیلیکونی در قسمت بالایی معده کار گذاشته می‌شود.

• در عرض 18 ماه وزن کاهش می‌یابد.

• در عمل بایپس معده از دست دادن وزن بسیار سریع رخ می‌دهد. بیشتر از دست دادن وزن در سال اول رخ می‌دهد.

• عمل لاپ باند تدریجی بوده و برای موفقیت آمیز بودن نیازمند اعمال تغییرات در شیوه زندگی است. بیشتر از دست دادن وزن در عرض سه سال رخ می‌دهد.

آماده سازی برای جراحی اسلیو معده

آماده سازی برای این جراحی بزرگ نیازمند ماه‌ها کار مداوم است. بیماران باید تمایل خود را برای انجام این عمل نشان داده و بتوانند تغییراتی بزرگی را در عادات تغذیه‌ای و ورزشی پیش از جراحی ایجاد کنند. اگر شما کاندید عمل اسلیو معده هستید، بهترین محل برای انجام این جراحی در بیمارستانی که عمل‌های ناحیه معده را انجام داده و با تیمی از متخصصین است. اعضای این تیم به شما نحوه عمل را توضیح داده و به شما کمک می‌کنند تا برای جراحی آماده شوید و همینطور مراقبت‌های پس از عمل را برای شما انجام می‌دهند. چند ماه پیش از جراحی، شما با یک تیم پزشکی کار می‌کنید تا مهارت‌های لازم برای موفقیت عمل را در خود ایجاد کنید. در ادامه چند نفر از اعضای این تیم که نوجوانان را برای آماده سازی جهت انجام عمل اسلیو معده کمک می‌کنند، آورده شده است:

پزشکان و جراحان

چند ماه پیش از جراح، شما با پزشک و جراح خود ملاقات خواهید داشت. این افراد به شما نحوه جراحی را توضیح داده، شما را معاینه کرده و با شما در مورد انتظاراتتان پیش و پس از جراحی صحبت خواهند کرد. همچنین پزشکان برای شما توضیح خواهند داد که این عمل ممکن است نتیجه نامناسبی داشته باشد.

روانشناسان

کسانی که این عمل را انجام می‌دهند تحت فشار هیجانی زیادی هم در پیش از عمل و هم پس از آن قرار دارند. روانشناس می‌تواند به شما کمک کند تا هیجانات خود را درک کرده و همچنین به شما برای آماده شدن از لحاظ روانی برای جراحی و تغییراتی که پس از آن تجربه خواهید کرد کمک کند. برای مثال، وقتی که پس از جراحی با دوستان خود بیرون می‌روید، دیگر نمی‌توانید آن طور که دوست دارید غذا بخورید. روانشناس به شما کمک می‌کند استراتژی‌های مقابله‌ای را در خود پرورش بدهید در همان زمان که در حال آموزش تغییر دادن رابطه خود با خوراکی‌ها هستید. او به شما برای غلبه بر هیجاناتی همچون نگرانی، استرس، یا پرخوری عصبی کمک خواهد کرد. بهره بردن از حضور یک متخصص روانشناس در مرحله آماده سازی برای جراحی اسلیو معده همیشه فکر خوبی است.

متخصصین رژیم غذایی

از آنجایی که بیماران در سنین پایین وابستگی زیادی به والدین یا خانواده خود دارند برای وعده‌های غذایی خود دارند، یک متخصص رژیم غذایی به شما و خانواده شما آموزش‌هایی را در مورد مقدمات تغذیه خواهد داد از جمله نحوه غذا خوردن به موقع و مقدار مناسب اندازه پُرس. جراحی اسلیو معده برا همیشه اندازه معده شما را کاهش خواهد داد. به همین خاطر مجبور خواهید شد کمتر از سابق غذا بخورید. متخصص رژیم غذایی به شما چگونگی و مقدار غذا خوردن پس از جراحی را توضیح خواهد داد، هم برای بعد از جراحی و هم برای مابقی عمرتان.

متخصصین ورزشی

متخصص می‌تواند به فعالیت بیشتر بیماران کمک کند. این متخصصین با شما برای نوشتن یک برنامه تمرینی که بتوانید آن را دائماً انجام دهید همکاری می‌کنند. دقیقاً مشابه وقتی که مربی خصوصی می‌گیرید. ورزش کردن در ماه‌های منتهی به جراحی به تناسب اندام بیمار برای عمل کمک می‌کند. این امر باعث ساده‌تر شدن ریکاوری خواهد شد. دلیل دیگری که بهتر است پیش از عمل بطور منظم ورزش کنید عبارتست از: پس از جراحی، ورزش کردن راحت‌تر می‌شود زیرا پیش از جراحی آن را برای خود تبدیل به عادت کرده‌اید. بسیاری از بیماران درمی‌یابند که برنامه روزمره ورزشی به آنها در بهتر شدن احساسشان کمک می‌کند، ولی به خاطر داشته باشید که باید آرام آرام پیش رفت. با پزشک و متخصص ورزشی خود صحبت کنید تا نظر آنها را در مورد نحوه بازگشت تدریجی به برنامه روزمره تمرینی خود جویا شوید.

جراحی اسلیو معدهدر طول این عمل جراح حدود 85 درصد از معده را خارج می‌کند تا معده شکلی لوله مانند یا همانند آستین پیراهن پیدا کند. این عمل بصورت لاپراسکوپی انجام می‌شود، یعنی جراح بجای یک برش خیلی بزرگ تنها چند برش کوچک را روی شکم بیمار ایجاد می‌کند. سپس او یک لوله را که در سر آن یک دوربین تصویربرداری (لاپراسکوپ) قرار گرفته و تجهیزات کوچک دیگری را از طریق این برش‌های کوچک وارد شکم می‌کند تا بخشی از معده را خارج کند. معده شکلی لوله مانند یافته و آن را با بخیه می‌دوزند. در برخی موارد، پس از آنکه بیمار مقادیر زیادی از وزن خود را از دست داد، ممکن است جراحی اسلیو معده پس از عمل بایپس معده یا جراحی سوئیچ دوازده انجام شود. به این شیوه از دست دادن وزن، “شیوه پله‌ای” گفته می‌شود، با این شیوه خطر جراحی دوم از آن چیزی که می‌توانست در تنها یک جراحی باشد، کمتر خواهد بود. زمانبندی برای جراحی دوم نسب به میزان از دست دادن وزن متغیر است. جراحی دوم معمولاً بین 6 تا 18 ماه بعد از جراحی اولیه انجام می‌شود.

پس از جراحی چه انتظاراتی می‌توان داشت؟


انتظاراتی

جراحی اسلیو معده یک جراحی غیرقابل بازگشت بوده و تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و حدوداً 1 الی 2 ساعت طول می‌کشد. پس از جراحی به احتمال زیاد شما یک یا دو روز در بیمارستان بستری خواهید ماند؛ دوره ریکاوری چند هفته طول می‌کشد. معمولاً برای چند روز شکم متورم است و درد دارد. جراح می‌تواند برای تسکین ناراحتی داروی مسکّن تجویز نماید. ممکن است کمی جای زخم باقی بماند، ولی روی آن با پانسمان پوشانده می‌شود. پس از جراحی باید مجدداً به خوردن غذاهای جامد عادت کنید. معمولاً این فرآیند با دو هفته مصرف غذاهای صرفاً آبکی شروع شده و سپس دو هفته غذاهای نیمه سفت و پوره و بعد از آن غذاهای سفت مصرف می‌شود. تا آنجایی که از دست دادن وزن ممکن باشد، اکثر بیمارانی پس از جراحی اسلیو معده حدود 50 الی 80 درصد وزن اضافی بدن خود را در عرض شش ماه تا یک سال اول پس از جراحی از دست خواهند داد. مطالعات نشان داده است که در عرض یک تا دو سال پس از جراحی اسلیو معده، در وضعیت دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و آپنه خواب بیماران بهبودی حاصل می‌شود. این بهبودی‌ها قابل مقایسه با بهبودی‌های بعد از جراحی‌های کاهش وزن می‌باشد. از آنجایی که این عمل نسبتاً نوین است، داده‌های محدودی در مورد از دست دادن وزن در آینده (پنج سال پس از جراحی) یا بهبودی‌های کلی بیمار در دست است. پس از ریکاوری، تغییرات خاصی در شیوه زندگی و مراقبت‌های پس از عمل اتفاق خواهد افتاد؛ بیمارانی که از جراحی اسلیو معده استفاده می‌کنند باید:

• بطور منظم ورزش کنند.

• تکنیک‌های اصلاح رفتار را یاد بگیرند.

• از دستورالعمل‌های تغذیه‌ای بسیار دقیقی برای مابقی عمر خود پیروی کنند، از جمله غذا خوردن بسیار آهسته، مصرف مقادیر بسیار کم غذا در هر وعده، جویدن کامل و قورت دادن آن تنها پس از جویدن کامل و عدم نوشیدن مایعات در حین مصرف غذا.

رژیم غذایی جراحی اسلیو معده

بلافاصله بعد از جراحی باید از رژیم غذایی آبکی پیروی کنید. رژیم غذایی شما سپس به مواد غذایی آبکی کامل، پوره‌ها، ترکیبات، غذاهای نرم و در نهایت غذاهای معمولی پیش خواهد رفت.

خطرات و عوارض احتمالی


خطرات و عوارض احتمالی جراحی اسلیو معده عبارتند از:

• نشت از معده پس از این عمل همیشه معده بخیه می‌شود ولی ممکن است بخیه‌ها نتوانند تحمل کنند و موجب نشت از معده شوند. نشت مکرر اسید معده منجر به عفونت بافت‌های مجاور و سایر مشکلات جدی خواهد شد که می‌تواند به عملی دیگر یا تخلیه با لوله نیاز پیدا کند.

• لختگی خون

• ممکن است به مرور زمان وزن دوباره اضافه شود، زیرا معده می‌تواند کش بیاید.

از آنجایی که این عمل نسبتاً نوین است، خطرات و مزایای طولانی مدت آن ناشناخته است. هرچند این عمل چند مزیت نسبت به حلقه‌گذاری معده و سایر عمل‌های جراحی دارد. برای مثال:

• عفونت زخم

• بر خلاف حلقه‌گذاری معده، هیچ وسیله خارجی در بدن کار گذاشته نمی‌شود. در حلقه گذاری معدهف ممکن است سر خورده، فرسوده یا عفونی شود.

• بر خلاف بایپس معده یا سوئیچ دوازدهه، نیازی به بایپس روده کوچک با اسلیو معده نیست، به همین خاطر تمام مواد غذایی جذب می‌شود و احتمال بسیار کمی برای بروز مشکلات هضمی پیش خواهد آمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>