روش های پیلینگ صورت

skin_type_3_qftnm

پیلینگ در مقایسه با سایر روشهای بازسازی و جوانسازی پوست طولانی ترین و مستندترین سابقه را دارد. در سالهای اخیر بسیاری از روشهای مختلف لایه برداری پوست را به عنوان «سرچشمه جوانی» پذیرفته اند و انجام روش شیمیایی رشد فاحشی در جلب محبوبیت افراد داشته است .

علی رغم توانایی تكنولوژیهای جدید از جمله لیزرهای در جوانسازی صورت ، استفاده از آنها به خاطر هزینه های سنگینی و قابل توجه آن محدود شده و تقریباً  همه عوارض مرتبط با این روش درمانی ، می تواند در جوانسازی و ترمیم با لیزر هم اتفاق بیافتد.

اساس پیلینگ صورت برای از بین بردن لایه های خارجی پوست و تحریك بازسازی لایه های جدید پوست استوار است و می تواند بسیار سطحی و یا با عمق متوسط و یا كاملاً عمیق باشد كه هر كدام برای موارد خاصی كاربرد دارد و پزشك متخصص پوست با توجه به نوع ضایعه و نوع پوست بیمار درجه درمان را تعیین می كند.

موارد كاربرد

کک و مک لکه های قهوه ای پوست
پوست كدرو آسیب دیده از آفتاب

چین وچروک صورت  سطحی و عمیق

جای زخم و سوختگی و جای جوش

شایعترین موادی كه در لایه برداری پوست به كار می روند :

اسیدهای آلفاهیدروكی یا اسید میوه كه از سیب یا انگور و یا نیشكر بدست می آئیم .

محلول جسنر

TCA یا اسید ترو كلرواستیك

فنول

آمادگی قبل و حین عمل

1 – اگر بیمار سابقه تب خال دارد از چند روز قبل تا 10 روز به عمل داروی پیشگیری كند ، دریافت می كند.

2 – داروی قبل از پیلینگ صورت كه از 15 روز تا یك ماه قبل به بیمار داده می شود كه پوست را آماده می كند و از عوارض بعدی مثل پررنگ شدن محل عمل جلوگیری می كند.

3 – نوشیدن مایعات فراوان قبل عمل و بعد عمل

4 -  شستن كامل صورت قبل عمل و پاك كردن كامل آرایش

روش عمل

بعد از شستشوی صورت توسط بیمار و پاك كردن آرایش ، پزشك مجدداً از محلول استون برای پاكسازی آلودگی ها و چربیهای اضافی پوست استفاده می كند كه یكی از مراحل اصلی عمل بوده و باعث نفوذ یكنواخت محلول لایه برداری شده و نتایج یكسانی را روی پوست خواهد داشت .

هر ماده لایه بردار خاصیت منحصر به فردی دارد و با توجه به عمق نفوذ ماده و هدف پزشك و تیپ پوستی بیمار ، محلول مناسب انتخاب می شود.

سپس در حالیكه بیمار روی تخت خوابیده سر باید مختصری بالاتر قرار بگیرد و اطراف گردن بیمار با یك پارچه پوشانده شود و به بیمار آموزش داده شود كه در طی عمل چشمها بسته باشد و از Fan  دستی كه به بیمار داده می شود برای خنك كردن و كاهش سوزش استفاده نماید.

انجام درمان با استعمال محلول روی صورت آغاز میشود كه ابتدا روی پیشانی مالیده شده و سپس به نواحی پایین تر مثل گونه ها و بینی و چانه و پوست لب فوقانی مالیده می شود. بعضی از محلولها باعث سفید شدن یا Fosting  در صورت می شوند كه نیاز به خنثی كردن  ندارند و بعضی از مواد پیلینگ با شروع قرمزی و با گذشت زمان مشخص توسط آب یا محلول مناسب باید خنثی شوند.

بعد از عمل از اسپری آب یا یك ماسك سرد یا گاز اسفنجی یخ زده به مدت 5 دقیقه استفاده میشود و سپس بیمار با زدن پماد ضد التهاب و ضد آفتاب مرخص میگردد. گاهی برای كاهش سوزش درد نیم ساعت قبل از عمل از كرمهای بی حس كننده موضعی استفاده می شود.

روش های پیلینگ صورت

روش سطحی

ملایم ترین نوع لایه برداری است که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی حسی، با استفاده از فرآورده های حاوی یک اسید رقیق روی انواع پوست ها قابل اجراست. اساساً اپیدرم یا روپوست را مورد عمل قرار می دهد و در موارد چین و چروک های ظریف ناشی از آفتاب، کک و مک، لکه های بارداری و تغییرات رنگ پوست، اسکارهای خفیف آکنه و ضایعات آفتابی خفیف به کار می رود. پوسته ریزی اندکی به مدت 5-3 روز ایجاد می شود و یک هفته بعد قابل تکرار است. باید توجه داشت که آثار مثبت این نوع پیلینگ چندان محسوس نبوده، قادر به حذف کامل چین و چروک یا لکه های پوستی نمی باشد. لذا برای کسب نتایج مطلوب و تکرار آن الزامی است.

روش متوسط

این نوع لایه برداری عمیق تر و موثرتر از پیلینگ سطحی بوده و به درم یا پاپیلر می رسد و ترمیم آن حدود 8-7 روز طول می کشد و در صورت نیاز بالینی چند هفته بعد می توان آن را تکرار کرد. از آنجایی که روش متوسط موجب سوختگی درجه 2 پوست می گردد، عوارض آن از نوع قبلی بیشتر است و چند روز استراحت در منزل الزامی است.

احتمالاً بروز درد و تورم خصوصاً در مناطق اطراف چشم وجود دارد هدف از انجام پیلینگ متوسط از بین بردن چین و چروک های خفیف تا متوسط تغییرات پیگمانتاسیون و لکه های پوستی، ضایعات جدی و سایر آثار دراز مدت ناشی از تشعشات خورشید است.

روش عمیق

در این روش ماده موثره اغلب ترکیبان فنلی می باشد، به درم رتیکولر و لایه های عمیقی پوست نفوذ می کند و موجب سوختگی درجه 2 می شود. در  موارد ضایعات عمیق مانند چین های عمیق پوستی و اسکارهای شدید آکنه و در بیمارانی که دچار پیری پوست ناشی از آفتاب بوده ولی مایل به جراحی نیستند استفاده می شود. از سایر انواع روش های لایه برداری موثرتر ولی در عوض دارای عوارض جانبی شدیدتر است جایگزینی پوست جدید از 10 تا 14 روز بعد آغاز می شود. بنابراین پست تا 3 هفته قرمز و ملتهب بوده، درمان کامل آن ممکن است تا چندین ماه به طول بیانجامد استراحت در منزل پس از انجام این نوع پیلینگ الزامی است.

لایه بردارهای طبیعی

فایده لایه برداری پوست با میوه ها و گیاهان طبیعی و اسیدهای طبیعی آنها کم خطر و بی ضرر است و عوارض جانبی ندارد فقط برای گرفتن نتیجه بهتر مستلزم تکرار و تداوم در کار می باشد. به نظر می رسد توجه زیاد به از بین بردن بافت مرده با اسید گلیکولیک به خاطر اثر مفید و عوارض کمتر و قرمزی کمتر می باشد. بعلاوه پس از لایه بردارهای گیاهی بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را نیز ادامه دهد و نیاز به چند روز استراحت دارد. محلول های پاک کننده یا پیلینگ از نوع قوی تا ملایم متفاوتند. محلول های گیاهی از نوع ملایمند و هر کسی بخواهد می تواند به راحتی از آن روش استفاده کنند و آن را روی پوست خود به کار برد.

در این روش روپوست (اپیدرم) از لایه سلول های مرده سریعاً پاک می شود و روپوست جدیدی پدید می آید که نمای روشن تر و صاف تری به پوست می دهد.

بهترین زمان لایه برداری پوست چه زمانی است؟

بهترین فصل برای انجام لایه برداری پوست ، پاییز و زمستان یا اوایل بهار می باشد. زیرا اشعه خورشید از نفوذ کمتری برخوردار است و با توجه به اینکه دوره ترمیم و بازسازی سلول های پوستی یک ماه است. برای جوانی و طراوت مداوم پوست، تکرار پیلینگ هر 6-3 ماه یکبار توصیه می شود. با لایه برداری منظم پوست روند رشد سلول های جدید را افزایش دهید.

مراقبت های بعد از درمان

پس از انجام هر پیلینگ صورت و پوست به اشعه خورشید به میزان چندین برابر حساس می گردد. لذا مراقبت از آفتاب اساس مراقبت های بعدی را تشکیل می دهد. باید از ضد آفتاب های قوی تر استفاده نمود و لایه حفاظتی ضخیم تری از آن بر روی پوست مالید. به علاوه از نور خورشید چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم پرهیز نمود و در ساعاتی که نور خورشید بیشترین نفوذ را دارد بهتر است فرد از خانه خارج نشود رعایت بهداشت پوست بعد از لایه برداری خصوصاً در انواع عمیق تر می باشد تا از خطر عفونت پوست جلوگیری شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>