درمان چاقی کودکان با رفع عوامل چاقی و بازگشت به وزن ایده ال

درمان چاقی کودکان

چاقی دوران کودکی یک بیماری جدی پزشکی است که بر کودکان و نوجوانان تأثیر می‌گذارد. کودکانی که چاق هستند با توجه به سن و قدشان بالاتر از وزن طبیعی هستند. چاقی کودکان خصوصا از این نظر دردسر ‌ساز است که وزن اضافی اغلب کودکان را در مسیر مشکلات سلامتی نظیر دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا قرار می‌دهد که زمانی به عنوان مشکل بزرگسالان در نظر گرفته می‌شد. بسیاری از کودکان چاق تبدیل به بزرگسالان چاق می‌شوند، به‌خصوص اگر یک یا هر دو والد چاق باشند. چاقی دوران کودکی همچنین می‌تواند منجر به عزت نفس ضعیف و افسردگی شود. یکی از بهترین روش‌های کاهش چاقی در دوران کودکی، بهبود عادات غذا خوردن و ورزش کردن در کل خانواده است. درمان و پیشگیری از چاقی کودکان به حفظ سلامت فرزند شما در حال حاضر و در آینده کمک می‌کند.

علل چاقی کودکان


درمان چاقی کودکان

خانواده، دوستان، مدارس و منابع اجتماعی در اطراف کودک می‌توانند عادت های سبک زندگی نظیر رژیم غذایی و فعالیت‌ها را به او تحمیل کنند. کودکان با چیزهای بسیاری احاطه شده‌اند که پرخوری را آسان‌تر و فعال بودن را سخت‌تر می‌کنند:

 • والدین زمان کمتری برای برنامه‌ریزی و تهیه غذاهای سالم دارند. در نتیجه، کودکان غذاهای فرآوری شده و فست فود بیشتری را می‌خورند که معمولا از غذاهای خانگی ناسالم‌تر هستند.
 • کودکان هر ساله 10،000 تبلیغات تجاری مواد غذایی را مشاهده می‌کنند. بیشتر این‌ها تبلیغات مربوط به غذاهای سریع، آب نبات، نوشیدنی های غیرالکلی و غلات شیرین شده هستند.
 • امروزه بیشتر غذاها پردازش شده، دارای چربی زیاد و حاوی مقادیر بسیار بالایی قند هستند.
 • دستگاه های تجاری فروش خودکار و خواربارفروشی‌های کوچک، گرفتن یک میان وعده سریع را تسهیل می‌کنند، اما آنها به ندرت غذاهای سالم را به فروش می‌رسانند.
 • پرخوری یک عادت است که توسط رستوران‌ها که غذاهای با کالری بالا و اندازه‌های بزرگ را تبلیغ می‌کنند، تقویت می‌شود.

در خانه

اگر یکی از والدین دارای اضافه وزن باشد و رژیم غذایی و عادت‌های ورزشی ضعیف داشته باشد، احتمال دارد که کودک عادت‌های مشابه را اتخاذ کند. تماشای تلویزیون، بازی، پیام کوتاه و بازی کامپیوتری، فعالیت‌هایی هستند که نیاز به انرژی کمتری دارند. آنها زمان زیادی را صرف می‌کنند و جایگزین فعالیت بدنی می‌شوند. همچنین هنگامی که بچه‌ها تلویزیون تماشا می‌کنند، اغلب درخواست تنقلات و نوشیدنی‌های با کالری بالا که در تبلیغات دیده‌اند را دارند.

در مدرسه

مدارس نقش مهمی در آموزش دانش آموزان در مورد انتخاب غذاهای سالم و ورزش دارند. در حال حاضر بسیاری از مدارس غذاهای ناسالم را در ناهار و ماشین آلات فروش خودکار محدود می‌کنند. آنها همچنین دانش آموزان را تشویق می‌کنند تا بیشتر ورزش کنند.

در جامعه

داشتن یک جامعه ایمن که از فعالیت‌های فضای باز در پارک‌ها یا فعالیت‌های داخلی در مراکز اجتماعی حمایت می‌کند، برای تشویق فعالیت‌های فیزیکی حائز اهمیت است. اگر والدین از این‌که به فرزندشان اجازه بازی در بیرون از منزل را بدهند احساس امنیت نکنند، احتمال بیشتری دارد که بچه‌ها فعالیت‌های کم‌تحرک را در داخل منزل انجام دهند.

اختلالات خوردن و چاقی در کودکان

اختلالات خوردن غذا به گروهی از مشکلات پزشکی اشاره دارد که تمرکز ناسالم بر خوردن، رژیم غذایی، از دست دادن یا به دست آوردن وزن، و تصور ذهنی از وضعیت جسمی دارند. مثال‌هایی از اختلالات خوردن عبارتند از:

 • کم اشتهایی عصبی
 •   پرخوری عصبی
 • اختلالات خوردن وچاقی

در اغلب موارد در نوجوانان و بزرگسالان جوان که ممکن است از ظاهر بدنشان ناراضی باشند اتفاق می‌افتد.

عوامل ژنتیکی

بعضی از کودکان به دلیل عوامل ژنتیکی بیشتر در معرض خطر ابتلا به چاقی هستند. آنها ژن‌هایی را از والدین خود به ارث برده‌اند که بدنشان را مستعد می‌کند به‌راحتی وزن اضافه کند. صدها سال پیش، زمانی که یافتن مواد غذایی دشوار بود و مردم بسیار فعال بودند، این مورد یک خصلت بسیار خوب به حساب می‌آمد. اما امروزه، این مسئله می‌تواند علیه افرادی که این ژن‌ها را دارند، عمل کند. ژنتیک تنها عامل چاقی نیست. برای چاقی، کودکان باید کالری بیشتری نسبت به آنچه برای رشد و انرژی نیاز دارند، مصرف کنند. چاقی ممکن است با ناهنجاری‌های ژنتیکی نادر، مانند سندرم پرادر ویلی (Prader Willi) مرتبط باشد.

عوامل پزشکی

شرایط پزشکی خاص می‌توانند اشتهای کودک را افزایش دهند. این شرایط شامل اختلالات هورمونی یا کم‌کاری تیروئید ، و مصرف داروهای خاصی نظیر استروئیدها یا داروهای ضد تشنج است. با گذشت زمان، هر یک از این موارد می‌تواند خطر ابتلا به چاقی را افزایش دهد.

علائمی که باید آنها را جدی بگیرید


درمان چاقی کودکان

 علائم چاقی در کودکان شامل یک یا چند مورد زیر است:

 •  تنگ شدن لباس‌ها در ناحیه کمر
 • سختی در انجام فعالیت‌هایی نظیر بالا رفتن از پله‌ها و یا انجام بازی‌های دویدنی
 • خواب ناآرام و خروپف کردن
 • ضعف تنفس در هنگام استراحت یا فعالیت
 •  خستگی

خطرهای چاقی بر روی سلامتی


 درمان چاقی کودکان

خطرهایی که چاقی بر روی سلامت می‌گذارد عبارتند از:

 • چاقی در طول دوران کودکی می‌تواند تاثیرات مخربی بر روی بدن به شیوه‌های متنوع داشته باشد. کودکان مبتلا به چاقی با احتمال بیشتری در معرض موارد زیر خواهند بود:
 • فشارخون بالا  و کلسترول بالا  که عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی و عروقی (CVD) هستند.
 • افزایش خطر اختلال تحمل گلوکز، مقاومت در برابر انسولین و دیابت نوع 2 .
 • مشکلات تنفسی ، مانند آسم و وقفه تنفسی در خواب.
 • مشکلات مفاصل و ناراحتی عضلانی اسکلتی
 •   بیماری کبد چرب، سنگ‌های صفراوی و ریفلاکس گوارشی (سوزش سر دل).
 • کودکان مبتلا به چاقی بیشتر احتمال دارد که بزرگسالان چاق شوند. چاقی بزرگسالی با افزایش خطر ابتلا به برخی از بیماری‌های جدی نظیر بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و سرطان همراه است.

 

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم


درمان چاقی کودکان

اگر نگران این هستید که فرزندتان وزن زیادی اضافه می‌کند، با پزشک او صحبت كنيد. پزشک فرزند شما سابقه رشد و پیشرفت او، سابقه نسبت وزن به قد خانواده شما، و موقعیت فرزند شما در نمودار رشد را در نظر خواهد گرفت.  این موارد می‌تواند تعیین کند که آیا وزن کودک شما در محدوده ناسالم است یا خیر.  به عنوان بخشی از مراقبت منظم از کودک، پزشک، BMI کودک شما را محاسبه کرده و تعیین می‌کند که در نمودار رشدBMI در کجا قرار دارد.BMI به تعیین این‌که آیا فرزند شما برای سن و قد خود دارای اضافه وزن است یا خیر کمک می‌کند.  نقاط مبنا در این نمودارهای رشد، که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تعیین شده‌است، به شناسایی کودکان دارای اضافه وزن و چاقی کمک می‌کند:

 • BMI بین 85 و 94 درصد – اضافه وزن
 •   BMI95 درصد یا بالاتر – چاقی

ازآنجایی‌که BMIمواردی نظیر عضله دار بودن یا داشتن بدنی بزرگتر از حد متوسط​​را در نظر نمی‌گیرد و به دلیل این‌که الگوهای رشد در کودکان بسیار متفاوت است، پزشک شما نیز در رشد و پیشرفت کودک شما نقش دارد. این مسئله کمک می‌کند تا تعیین شود آیا وزن کودک شما از نظر سلامتی مشکل‌ساز است یا خیر.علاوه بر BMI و نمودار وزن و رشد، پزشک موارد زیر را ارزیابی می‌کند:

 • سابقه خانوادگی شما در چاقی و مشکلات سلامتی مرتبط با وزن، نظیر دیابت·
 •  عادت‌های غذایی کودک شما
 • سطح فعالیت فرزند شما
 • سایر شرایط سلامتی که ممکن است فرزند شما داشته باشد
 • سابقه روانشناسی، از جمله موارد افسردگی و اختلالات خواب و ناراحتی و اینکه آیا فرزند شما دوستی دارد یا زورگو است.

 

آزمایش خون

 درمان چاقی کودکان

اگر فرزند شما چاق باشد، پزشک کودک شما ممکن است آزمایش خون انجام دهد. این آزمایش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • آزمایش کلسترول
 • زمایش قند خون
 • سایر آزمایش‌های خون برای بررسی عدم تعادل هورمونی، کمبود ویتامین D یا سایر شرایط مرتبط با چاقی برخی از این آزمایش‌ها نیاز به این دارند که قبل از آزمایش، کودک شما چیزی نخورده باشد.

در مورد این‌که آیا فرزند شما قبل از آزمایش خون باید ناشتا باشد یا خیر و اینکه برای چه مدتی ناشتا باشد سوال کنید.

 

 

درمان برای کودکان دارای اضافه وزن


کودکان 6 تا 11 ساله‌ای که چاق هستند ممکن است تشویق شوند که عادت‌های غذایی خود را برای کاهش وزن تدریجی به میزان کمتر از 1 پوند (یا حدود 0.5 کیلوگرم) در هر ماه تغییر دهند. کودکان و نوجوانان در سنین بالاتر که چاق و یا شدیدا چاق هستند ممکن است تشویق شوند که عادت‌های غذایی خود را به‌گونه‌ای تغییر دهند تا در طی هفته حدود 2 پوند (یا 1 کیلوگرم) کاهش وزن داشته باشند. روش‌های حفظ وزن فعلی کودک و یا از دست دادن وزن مشابه یکدیگر هستند: کودک شما نیاز به خوردن یک رژیم غذایی سالم  هم به لحاظ نوع و هم به لحاظ مقدار مواد غذایی و افزایش فعالیت بدنی دارد. موفقیت به میزان زیادی وابسته به تعهد شما به فرزندتان در اعمال این تغییرات است.

خوردن سالم

 درمان چاقی کودکان

والدین کسانی هستند که خواربار را خریداری می‌کنند، غذا می‌پزند و تصمیم می‌گیرند که غذا در کجا خورده شود. حتی تغییرات کوچک می‌تواند تغییراتی بزرگ در سلامت فرزند شما ایجاد کند

 •   هنگام خرید مواد غذایی، میوه‌ها و سبزیجات را انتخاب کنید: مصرف غذاهای راحتی مانند کوکی‌ها، کراکر ها و غذاهای آماده را که اغلب با قند، چربی و کالری زیاد همراه هستند، کاهش دهید. همیشه تنقلات سالم در دسترس داشته باشید.
 • نوشیدنی های شیرین را محدود کنید:  این شامل مواردی است که دارای آب میوه هستند. این نوشیدنی‌ها در مقایسه با کالری های بالا، ارزش غذایی کمی دارند. آنها همچنین می‌توانند سبب شوند کودک شما اشتهایی برای غذاهای سالم‌تر نداشته باشد.
 • فست فودها را محدود کنید:  بسیاری از گزینه‌های منوها دارای چربی و کالری بالا هستند.
 • وعده‌های غذایی را در کنار خانواده میل کنید: آن را یک رویداد زمانی برای به اشتراک گذاشتن اخبار و داستان در نظر بگیرید. از خوردن غذا در جلوی تلویزیون، رایانه یا صفحه نمایش ویدیویی اجتناب کنید، چرا که می‌تواند به خوردن سریع و کاهش آگاهی از مقدار خوردن منجر شود.
 • مقدار مناسبی از غذا را برای کودکان سرو کنید: کودکان به اندازه بزرگسالان به غذا نیاز ندارند. اجازه دهید فرزند شما تا زمانی‌که سیر شود، غذا بخورد، حتی اگر این به معنی باقی ماندن غذا در بشقاب او باشد. همچنین در هنگام غذا خوردن در رستوران به خاطر داشته باشید که اندازه وعده غذایی رستوران اغلب به‌طور قابل توجهی زیاد است.

 

فعالیت بدنی

 درمان چاقی کودکان

بخش مهمی از دستیابی به وزن سالم و حفظ آن، به‌ویژه برای کودکان، فعالیت بدنی است. فعالیت بدنی کالری‌ها را می‌سوزاند، باعث تقویت استخوان ها و عضلات می‌شود، و به بچه‌ها کمک می‌کند تا در هنگام شب به‌خوبی بخوابند و در طول روز هشیار باشند. عادت‌های خوب در دوران کودکی، به فرد کمک می‌کند در نوجوانی با وجود تغییرات هورمونی، رشد سریع و تأثیرات اجتماعی که اغلب به پرخوری منجر می‌شوند، وزن سالم را حفظ کند. همچنین کودکان فعال بیشتر احتمال دارد که بزرگسالانی با اندام متناسب شوند. برای افزایش سطح فعالیت فرزندتان:

 • زمان تماشای تلویزیون و سرگرمی‌های کامپیوتری را محدود کنید: زمان صرف شده برای تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه‌ها، گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها به عنوان زمان صفحه نمایش شناخته شده‌است. کودکان زیر 18 ماه باید از تمام زمان‌ های صفحه نمایش منع شوند، به‌جز برای گفتگوی ویدیویی با خانواده و دوستان. برای کودکان بین 18 ماه تا سن مدرسه، استفاده از صفحه نمایش را به یک ساعت در روز از تماشای برنامه با کیفیت بالا محدود کنید.
 • بر فعالیت و نه ورزش تاکید کنید:  کودکان باید حداقل یک ساعت در روز به شدت فعال باشند. فعالیت فرزند شما نباید یک برنامه تمرینی ساختار یافته باشد – هدف این است که او را به حرکت وادارید. بازی‌های رایگان نظیر قایم با شک، تعقیب و گریز یا پرش طناب  می‌توانند برای سوختن کالری و بهبود تناسب اندام عالی باشند.
 •     فعالیت‌های مورد علاقه فرزند خود را بیابید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما به هنر تمایل داشته باشد، برای جمع‌آوری برگ‌ها و سنگ‌هایی که کودک شما می‌تواند برای ایجاد یک کولاژ استفاده کند، به پیاده‌روی در طبیعت بروید. اگر فرزند شما کوهنوردی را دوست دارد، به نزدیک‌ترین محوطه جنگلی در محله یا صخره نوردی بروید. اگر فرزند شما به خواندن علاقه دارد، پس برای تهیه کتاب، تا کتابخانه محله پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری کنید.

 

داروها

 

درمان چاقی کودکان

ممکن است برای برخی از نوجوانان دارو به عنوان بخشی از یک برنامه کلی کاهش وزن تجویز شود. خطرات استفاده از داروهای تجویزی در درازمدت ناشناخته است، و تاثیر دارو بر کاهش وزن و نگهداری وزن برای نوجوانان هنوز هم مورد سوال است.

 

جراحی کاهش وزن 

جراحی کاهش وزن ممکن است یک گزینه برای نوجوانان به شدت چاقی باشد که قادر به از دست دادن وزن با تغییر در شیوه زندگی نبوده‌اند. با این حال، همانند هر نوع جراحی، خطرات احتمالی و عوارض طولانی مدت وجود دارد. همچنین اثرات دراز مدت جراحی کاهش وزن در رشد آینده تا حد زیادی ناشناخته است.جراحی کاهش وزن در نوجوانان غیر معمول است. اما پزشک شما ممکن است این عمل جراحی را در صورتی توصیه کند که وزن کودک شما تهدید بیشتری نسبت به خطرات احتمالی جراحی برای سلامتش ایجاد می‌کند. ضروری است کودکی که برای جراحی کاهش وزن در نظر گرفته می‌شود، با یک تیم از متخصصان اطفال، از جمله یک متخصص غدد درون ریز کودکان، روانشناس و متخصص تغذیه ملاقات داشته باشد.جراحی کاهش وزن یک درمان معجزه‌آسا نیست. این جراحی تضمین نمی‌کند که نوجوان تمام اضافه وزن خود را از دست می‌دهد یا قادر به حفظ آن در بلند مدت خواهد بود یا خیر. همچنین جراحی جایگزین یک رژیم سالم و فعالیت بدنی منظم نخواهد بود.

پیشگیری از چاقی


نوزادان

نوزادان شیرده کمتر احتمال دارد که اضافه وزن داشته باشند. هرچه نوزادان بیشتر با شیر مادر تغذیه شوند، احتمال اینکه در زمان رشد دچار اضافه وزن شوند، کمتر می‌شود. هرچند بسیاری از نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند، در بزرگسالی وزن متناسب دارند. اگر فرزند شما از شیر مادر تغذیه نکرده‌است، به این معنا نیست که او نمی‌تواند وزنی متعادل داشته باشد.

کودکان و نوجوانان

به طور کلی جوانان به دلیل عادات بد غذایی و عدم فعالیت بدنی، اضافه وزن داشته یا چاق می‌شوند. ژنتیک و سبک زندگی نیز به اضافه وزن کودک کمک می‌کند. توصیه‌هایی برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در دوران کودکی و نوجوانی عبارتند از:

 • به جای تمرکز بر وزن کودک، به تدریج برای تغییر عادات غذا خوردن و سطح فعالیت خانواده تلاش کنید.
 • یک الگو باشید. والدینی که غذاهای سالم غذا می‌خورند و در فعالیت‌های بدنی مشارکت می‌کنند، نمونه‌ای خواهند بود که کودک از آنها تقلید می‌کند.
 • فعالیت جسمانی را تشویق کنید. کودکان در اکثر روزهای هفته باید 60 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​داشته باشند. بیش از 60 دقیقه فعالیت ممکن است موجب کاهش وزن و حفظ وزن شود.
 • زمان صفحه نمایش در مقابل تلویزیون و رایانه را به کمتر از 1 تا 2 ساعت در روز کاهش دهید.
 • کودکان را تشویق کنید تا تنها زمانی که گرسنه هستند غذا خورده و آهسته غذا بخورند.
 • از غذا به عنوان یک پاداش استفاده نکنید یا محرومیت از غذا را به عنوان یک مجازات در نظر نگیرید.
 • یخچال و فریزر را با شیر بدون چربی یا کم چرب، میوه‌ها و سبزیجات تازه به جای نوشابه‌های حاوی قند و چربی بالا پر کنید.
 • حداقل 5 بار از میوه‌ها و سبزیجات به صورت روزانه سرو کنید.·
 • کودکان را تشویق کنید تا به جای نوشیدنی‌های قندار از آب آشامیدنی استفاده کنند. این‌ها شامل نوشابه‌ها، نوشیدنی‌های ورزشی و آب‌میوه‌ها می‌باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>