جراحی زیبایی بینی

بینی یکی از اشکار ترین و توجه برانگیز ترین عناصر تشکیل دهنده چهره میباشد. که ظاهر آن در ارتباط با دیگر عناصر نظیر چشم ها ، لب ها ، و … تاثیر بسیار زیادی در تشکیل سیمای انسان دارد . بینی از نظر عملکرد نیز نقش بسیار حساسی در تنفس و کنترل شرایط هوای تنفسی دارد. به این صورت که شرایط هوایی که استشاق میکنیم توسط بینی از نظر رطوبت ، دما و … کنترل ، تعدیل و تصفیه می گردد.
اشکالات ظاهری بینی با عیوب داخلی که موجب انسداد راهای هوایی می شود در ارتباط مستقیم می باشد ولی ای مسئله در همه افرادوجود ندارد ناهنجاری های بینی می تواند ارثی یا در نتیجه صدمه ناشی از ضربه های وارد شده به بینی باشد و یا به دلیل دیگر .
از نظز ساختاری ، بینی را میتوان به شکل یک هرم تصور نمود ، که دیواره های بینی اضلاع بیرونی این هرم وسپتوم بیمی (تیغه میانی که بینی را به دو قسمت تقسیم میکند ) ستون مرکزی و اصلی هرم بینی را تشکیل میدهد ، زمانی که بینی در اثر ضربه دچار شکستگی یا صدمه می شود اغلب اوقات دیواره های بیرونی هرم بینی (استخوان های بیرونی) و همچنین ستون داخلی – مرکزی (سپتوم) دچار به هم ریختگی و اختلال می شود .
در این صورت زمانی که تیغه میانی بینی دچار خمیدگی ، شکستگی و یا انحراف یا تخریب شود ، می تواند در مسیر تنفسی ایجاد انسداد نماید . بنابراین برای ایجاد تیغه میانی صاف و رفع انسداد راههای هوایی از طریق جراحی غالبا نیاز به جا نمودن ساختار بینی چه از نظر ظاهری و چه چه از نظر تیغه داخلی بینی می باشد . مراحل عمل جراحی بینی  جهت تصحیح یا بهبود ناهنجاری های تیغه بینی ((سیتوپلاستی)) نامیده میشود که هدف از آن تصحیح ناهنجاریهای سپتوم و رفع عیوب و بهبود انسداد راههای تنفسی می باشد . جراحی زیبایی مربوط می شود به اصلاح شکل ظاهری بینی که به عمل ((رینو پلاستی)) معروف است .

هدف از این عمل جراحی اصلاح ناهنجاریهای ظاهری بینی می باشد. در عمل جراحی پلاستیک بینی یا همان رینوپلاستی جراح با در نظر گرفتن سایر عناصر تشکیل دهنده چهره هر شخص و با توجه به فاکتورهای علم زیبایی شناسی تلاش می کند هماهنگی و تناسب بیشتر را بین بینی و صورت برقرار نماید.

nose
انواع رینوپلاستی

بسته به نوع ترمیمی که انجام می شود،جراحان از دو روش رینوپلاستی داخلی و خارجی استفاده می کنند که در داخل حفره بینی انجام می شود. پیداست که به این ترتیب اثری روی پوست بیمار باقی نمی ماند و به همین دلیل رینوپلاستی داخلی پرطرفدارتر است اما این روش هم محدودیت هایی دارد. در مواردی که ترمیم نسبتا وسیع بوده و نیاز به انجام کار زیادی روی استخوان و غضروف زیرین وجود دارد،معمولا روش رینوپلاستی خارجی یا باز ارجح است و امکان دستیابی به نتیجه بهتری را فراهم می سازد. استفاده از برش پوستی و ایجاد اسکار(جوشگاه یا جای زخم) ظریف روی صورت، برای بیمار ناخوشایند است.امروز در زمینه استفاده از پروتز(عضو مصنوعی) در جراحی بینی پیشرفت های زیادی حاصل شده است. البته این روش جدیدی نیست و یکی از قدیمی ترین و مشهورترین موارد استفاده از آن توسط تیکو براهه، ستاره شناس دانمارکی قرن شانزدهم میلادی بوده است. او پس از آنکه در یک دوئل بینی اش توسط شمشیر حریف اش قطع شد،یک قطعه طلا را به جای آن قرار داد! امروزه از موارد بهتری استفاده می شود که تقریبا به همان نرمی غضروف طبیعی بینی هستند و هماهنگی رنگی بسیار خوبی با پوست بیمار دارند ولی به هرحال اغلب بیماران واکنش های روانی در برابر این مسئله نشان می دهند و نمی توانند یک قطعه پلاستیکی را به عنوان عضوی از بدن خود بپذیرند.به همین دلیل در بیشتر موارد بیماران ترجیح می دهند به جای پروتز از بافت پیوندی برای ترمیم بینی استفاده کنند و البته این انتخاب با علم به این مسئله انجام می شود که نتیجه جراحی با بافت پیوندی معمولا به خوبی پروتز نخواهد بود.

نحوه عمل

رینوپلاستی را میتوان با بیهوشی عمومی یا موضعی که ترکیبی از لیدوکائین واپینفرین است برای بیحس کردن محل و کاهش خونریزی انجام داد.
دوروش جهت انجام این جراحی وجود دارد روش باز و روش بسته. درروش باز یک برش نامحسوس اضافی روی کلوملا که پوست جدا کننده دوسوراخ بینی است ایجاد می شود.در روش بسته برش ها داخل سوراخ های بینی است

سن عمل:

در بچه ها محدودیت های مشخصی وجود دارد كه مانع از جراحی پلاستیك بینی قبل ازبلوغ كامل می شود اغلب دختران درپایان 16سالگی وپسرها در پایان 18 سالگی به بلوغ كامل رسیده اند ومیتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند . اصلاح عیوب بینی دراین سن باعث میشود اعتمادبه نفس نوجوان در یك زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود ونبایدفراموش كنیم كه در این زمان است كه نوجوان نه تنها خودش را می شناسد بلكه احتمالاً آینده اش راپایه ریزی خواهدكرد . از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای 40 سال هستند . بسیاری از آنها اظهار می كنند كه در زندگیشان از شكل بینی خودشان رضایت نداشته اند ودرنهایت برای رینوپلاستی مراجعه كرده اند .

چنانچه وضعیت عمومی وسلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای رینوپلاستی دیر نیست . دراین مواردمعمولا رینوپلاستی همراه با سایراعمال زیبایی صورت مثل كشیدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام می گیرد

بهبودی

بیماران روز بعداز عمل به خانه می روند.توصیه پزشک مصرف آنتی بیوتیک مسکن وگاها مصرف کورتون جهت تسریع روند بهبودی است.گرچه خروج ازخانه معمولا ایجاد مشکلی نمی کند اما توصیه پزشکان استراحت در منزل به مدت یک هفته برای اجتناب از هر گونه عفونت است.بخیه ها را 7-5 روز پس از عمل می توان کشید.کبودی زیر چشم بطور معمول دو هفته باقی می ماند ووروند بهبودی وتغییر شکل بینی تا یکسال بطول می انجامد.

جراحی بینی ممکن است باعث تنگی نفس شود

غالبا امروزه عمل جراحی رینوپلاستی به صورت کاربردی یا به عبارتی به صورت فیزیولوژیک انجام می گیرد. در اعمال جراحی متدهای قدیم، روش تخریبی بود به این معنا که قسمت اعظم غضروف ها درآورده می شد و نیز استخوان های بالای بینی شدیدا شکسته و خرد می شد اما امروز اعتقاد بر آن است که میزان برداشت غضروف ها باید حداقل باشد و بیشتر سعی می شود با بخیه کردن و شکل دادن به غضروف ها آنها را از لحاظ عملکردی بهبود دهیم. در اعمال تخریبی غالبا پره ها به داخل فرو رفته و هنگام تنفس حتی صدا دار خواهد بود که متاسفانه درمان این عوارض هم بسیار مشکل است.

 دفعاتی که می توان عمل جراحی بینی انجام داد، محدودیت دارد؟

خیر. اما مطمئنا هر چه بینی دفعات زیادتری عمل شود، احتمال عارضه زیادتر خواهد بود. اما این به آن معنا نیست که نباید در صورت وجود مشکل عمل های بعدی را انجام نداد؛ چراکه انجام عمل بادقت، باحوصله و تکنیک مناسب می تواند نتایج قبلی را بهبود دهد.

بعد از عمل

پس از عمل، فرد باید در حالتی که سر بالاتر از بدن قرار گرفته، استراحت کند؛ این امر جهت کاهش خونریزی و تورم ضروری است. داشتن خونریزی خفیف و ترشحات مخاطی از بینی تا چند روز پس از عمل طبیعی است.
بینی شما ممکن است به علت تورم یا قرار گرفتن پنبه‌هایی که حین عمل درون آن گذاشته شده است، بزرگ به نظر برسد. در اغلب موارد، پانسمان روی بینی باید به مدت یک تا هفت روز پس از عمل باقی بماند. همچنین ممکن است پزشک به منظور حفاظت از بینی از نوار آتل یا گچ (Splint or Plaster Cast) استفاده کرده باشد که معمولاً حدود یک هفته روی بینی می‌ماند.
به منظور کاهش احتمال خونریزی و تورم ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا چند هفته پس از عمل موارد زیر را رعایت کنید:

از انجام فعالیت‌های شدید همچون ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.

شنا نکنید.

فین نکنید.

از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید.

از تغییر حالت شدید چهره همچون لبخند زدن یا خندیدن خودداری نمایید.

به آرامی مسواک بزنید طوری که لب بالایی زیاد حرکت نکند.

لباس‌هایی بپوشید که از جلو باز می‌شوند. لباس‌های بسته را نباید از روی سر خود بکشید.

علاوه بر این به مدت حداقل هشت هفته پس از جراحی، از قرار دادن عینک بر روی بینی اجتناب کنید. همچنین برای مدتی از قرار گرفتن بینی خود در معرض آفتاب جلوگیری کنید. اشعه خورشید ممکن است منجر به تغییر رنگ دائمی پوست روی بینی شود.
تا دو یا سه هفته پس از عمل ممکن است تورم موقت، تغییر رنگ پلک‌ها و بی‌حسی رخ دهد. بسته‌های یخ یا کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کبودی اطراف چشم‌ها کمک کند.
به دلیل کُند بودن فرآیند بهبود‌ ممکن است نتیجۀ نهایی تا یک سال پس از عمل مشاهده نشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>