تزریق ژل و چربی

e29f1986-e50d-45f9-ad57-09897244d04b.jpg1111

شاید برجستگی و فرم صورت برخی هنرپیشه های سینما ، شما را برای تزریق ژل و تزریق چربی ،برجسته سازی بخش های متفاوت چهره تان وسوسه کند . شاید هم شنیده باشید که پروتزهایی این روزها در بازارهستند که می توان با کار گذاشتن آنها در صورت ، گونه یا چانه ، این بخش های صورت را بر جسته تر کرد و به آن فرم دلخواه دست یافت . نتایج مطالعات دانشمندان نشان می دهد ، چانه برجسته و گونه های برجسته یکی از معیارهای زیبایی صورت هستند . به صورت طبیعی قوس گونه ای که بخشی از استخوان گونه است ، موجب برجستگی گونه ها می شود . در حقیقت کسانی که گونه های برجسته دارند ، به صورت ارثی ، اسکلت صورتشان به این شکل فرم گرفته است . در بعضی افراد استخوان های گونه به میزان کافی رشد نکرده و بنابراین گونه های پهن و بی حالتی دارند. برجسته سازی گونه،این روزها زیادی پیدا کرده است و روش های متفاوتی مانند تزریق ژل و همچنین تزریق چربی ، گذاشتن پروتز در گونه برای زیباتر کردن صورت وجود دارند .

انواع فیلرها

کلاژن

محصولات کلاژنی ساختار مناسبی به صورت می بخشند و به طور معمول برای افزایش حجم لب ها،بالا بردن گوشه های لب و شکل دادن به بینی به کار می روند.فیلرهای کلاژن را می توان با فیلرهای اسید هیالورونیک، برای کاهش چین و چروک های عمیق منطبق کرد.کلاژن گاوی 20 سال پیش برای این منظور معرفی شد،اما بعضی بیماران ممکن است نسبت به کلاژن گاوی آلرژی داشته باشند، به همین علت قبل از انجام این عمل، دوزهایی برای تست تزریق می شود تا بیماران دارای حساسیت مشخص گردند،به همین دلیل است که کلاژن انسانی یک جایگزین مناسب بوده و احتیاج به تست پوستی ندارد.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک از اجزای طبیعی پوست انسان است و قالبی است که سلول های پوست در آن زندگی می کنند. انواع مختلفی از فیلرهای اسید هیالورونیک موجود است که متخصص پوست خصوصیات مختلف آن را حین انتخاب در نظر می گیرد،تمام فیلرهای اسید هیالورونیک به آب متصل شده و به پوست حجم می دهند، این فیلرها را می توان برای پر کردن فرورفتگی های صورت شامل گونه ها و پر کردن لب ها استفاده کرد. هیالورونیک اسید مهمترین گلیکوز آمینو گلیکان ( یک نوع قند طبیعی ) در پوسـت است کـــه باعث انعطاف پذیری و قوام کافی پوست می شود. هیالورونیک اسید توانایی اتصـال به آب را دارد و وقتی زیر پوست تزریق می شود باعث حجیم، نرم و هیدراته(آبدار) شدن پوست می شــو د.علاوه براین، هیالورونیک اسید دررشد سلولی، عملکرد گیرنده های غشایی و چسبندگی نیز نقش دارد. همچنین باعث پایداری ساختمانهای بین سلولی شده و یک شبکه برای اتصال فیبرهای کلاژن و الاستین به یکدیگر ایجاد می کند.  آنچه که در پیری ناشی از نــور آفتاب رخ می دهد، از بین رفتن این اتصالات است که منجر به ایجاد توده های نامنظم کــلاژن والاستین می شود. به زبان ساده تر با افزایش سن، پوست شما بیشتر هیالورونیک اسید خود و درنتیجه حجم و قوام طبیعی خود را از دست می دهد و در نتیجه پوســت شل شــده و بر اثر جاذبه به طرف پایین کشیده می شود و همچنین چیـــن و چــرو ک می خورد .

چربی اتولوگ

چربی خود فرد از مناطقی مثل رانها،باسن یا شکم بوسیله لیپوساکشن کوچک برداشته شده و برای کاهش چین و چروک های عمیق و شکل دادن به پستی و بلندی های صورتبه کار می رود.

موارد کاربرد

- برجسته کردن لب ها

- پر کردن مناطق لاغر و فرو رفته صورت مثل گونه و زیر چشم

- پر کردن خط خنده و خطوط اطراف دهان

- پر کردن اسکار های ناشی از تو کشیدگی اسکار ، آکنه و بریدگی های قدیمی

-جوان سازی صورت (بدلیل وجود سلول های بینادی موجود در بافت چربی)

8- ناحیه پشت دست

سوالات متداول

1- آیا تزریق ژل و چربی با درد همراه است ؟

تزریق چربی عمدتا تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد و نیازی به بی هوشی عمومی ندارد و چنانچه بی حسی به خوبی انجام شود به هنگام تزریق چربی درد وجود نخواهد داشت اما میزان ترس و اضطراب بیمار و وسعت ناحیه ترزیق در میزان درد تاثیر دارد بنابر این توصیه می شود کسانی که دچار اضطراب و ترس هستند قبل از تزریق چربی با تجویز پزشک آرام بخش مصرف کنند.

2- ورم  حاصل از تزریق چه زمانی کم و طبیعی میشود؟

بلا فاصله پس از تزریق چربی ناحیه تورم زیادی دارد در این زمان عمده بیماران از دیدن خود ناراحت و شوک زده می شوند اما پس از یک الی دو ساعت با جذب سرمها و بی حسی ها مقداری از تورم کاسته می شود در صبح ها ممکن است در هفته اول تورم زیاد تر شود که نگران کننده نیست و حتی در برخی موارد ممکن است در روز دوم یا سوم بطور ناگهانی ورم بیشتر شود که هر چند در اغلب موارد اشکالی ندارد ولی باید با پزشک خود مشورت کنید نهایتا ده روز تا دو هفته بعد ورم برطرف میشود.

3 – آیا محدودیت تغذیه در روزهای قبل و بعد از تزریق وجود دارد؟

محدودیت خاصی و جود ندارد اما خوردن آناناس تازه می تواند در کاهش التهاب و ورم ماثر باشد.

4- قبل از تزریق چه نکاتی باید رعایت شود؟

تا 10 روز قبل از تزریق ژل و چربی  بیمار نباید آسپرین یا دیگر داروهائی که خون را رقیق می کند همانند ویتامین ای یا مسکن ها و یا قرص سیر مصرف کرده باشد . باید قبل از عمل آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را مصرف نماید . صورت و اطراف چشم نباید هیچگونه آرایش داشته باشد و بهتر است با صابون و بتادین شسته شده باشد.

5 – به چه علائم هشدار دهنده ای بیمار باید توجه کند؟

چنانچه در دو هفته اول درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز وجود داشته باشد بیمار باید سریعا به پزشک خود مراجعه نماید.

6 – بعداز تزریق کی میشود استحمام کرد؟

بشرط استفاده از پماد استریل روی محل سوراخ شدگی ها همان روز می توان استحمام کرد

مراقبت بعد از تزریق

- برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.

-استحمام کردن از روز دوم بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.

- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

- در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود. بطور کلى در چند روز اول از کارسنگین منزل و خم شدن خودداری کنید.

- راه رفتن آرام را سریع شروع کنید که هم از لخته شدن خون در پاها جلوگیرى میکند و هم تورم صورت را کاهش میدهد.

- از انجام ورزش شدید به مدت چند هفته باید خودداری شود در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورمو تعریق صورت نشود) انجام دهید، ورزش های کششی سبک مانند شنا و پیاده روی آرام مانعی ندارد .

- در محل تزریق ژل  بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه ونیز پانسمان کردن وجود ندارد.

- در صورت لزوم ۲۴ ساعت بعد از تزریق چربی ،زدن کرم ضدآفتاب و آرایش کردن مانعی ندارد.

- آناناس تازه حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.

- بدلیل کاهش تحرک ممکن است دچار یبوست شوید ، بهتر است از میوه هاى تازه ، ماهی و میگو و امگا۳ به وفور میل کنید.

- اگر چه عفونت نادر است، آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تحویز می شود( از شب قبل از عمل تا ۵ روز بعد از تزریق) معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن و یا ژلوفن کافی خواهد بود.

- در برخی موارد تزریق ژل و چربی در صورت ، طی هفته های اوّل پس از تزریق، غیر قرینگی در صورت دیده می شود که جای نگرانی نبوده و در نهایت دو طرف صورت مانند هم خواهند شد.(این حالت ناشى از تفاوت جذب تورم در دو نیمه ی بدن است و نهایتاً اصلاح می شود.

- باید از انجام کارهای غیر ضروری طی دو هفته پس از تزریق خودداری کنید. هرچه میزان حرکت دستها کمتر باشد، میزان ماندگاری چربی بیشتر خواهد بود.

- از تحت فشار قرار دادن مناطق تزریق شده به مدت دو هفته خودداری کنید. اگر تزریق چربی درباسن انجام شده باشد، باید هنگام خوابیدن به پهلوها و یا شکم بخوابید و یا با قرار دادن بالش در ناحیه ی کمر، از اصطکاک طولانی مدّت منطقه ی تزریق شده با تشک جلوگیری کنید، و بهنگام نشستن از بالشت حلقه اى بزرگ که خودتان میتوانید آماده کنید استفاده کنید تا چربى تزریق شده کمتر تحت فشار قرار گیردو آسیب نبیند.

عوارض

اگر ژل استاندارد استفاده کنید می توان گفت برای بدن ضرری ندارد ولی به هرصورت باید بدانید ژل یک ماده خارجی است که حتی اگر استاندارد باشد وقتی وارد زیر پوست می شود ممکن است بدن نسبت به آن ماده خارجی واکنش نشان دهد و چند ماه یا چند سال بعد، دچار التهاب یا قرمزی یا به اصطلاح گرانولوم (یعنی واکنش بدن) شود. بنابراین احتمال این که یک ژل استاندارد بدن را دچار مشکل کند، وجود دارد اما این خیلی به ندرت پیش می آید عوارضی مثل تورم، التهاب و واکنش جسم خارجی به صورت سفتی آن نقطه و عفونت.البته ژل های هیالورونیک چون ظرف ۲۱ ماه جذب می شوند بنابراین احتمال فوق العاده کمی وجود دارد که مشکلی ایجاد شود و اگر مشکلی ایجاد شود مربوط به همان ۲۱ ماه است و بعد از آن، جذب می شود واگراز ژل های استاندارد استفاده شود تنها ممکن است بعد از تزریق ژل و چربی دچار کبودی و کمی تورم شود که معمولا در عرض چند روز برطرف می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>