تزریق ژل و بوتاکس

12

خانم‌هایی هستند كه دوست دارند درباره انواع جراحی‌های زیبایی، اطلاعات بیشتری داشته باشند و عوارض هر كدام را بشناسند و بدانند هركدام چه خطراتی دارند و آیا واقعا چنین عمل‌هایی توصیه می‌شوند یا نه. خانم‌های بسیاری هستند كه به دلیل افزایش سن درناحیه گونه و كنار چشم و خط خنده دچار چروك‌هایی شده‌اند یا دوست دارند حجم لب‌های‌شان را افزایش دهند.

 شایع‌‌ترین روش حجیم‌سازی،‌ این روزهاتزریق ژل و بوتاکس است. این در حالی است كه متخصصان پوست و مو تاكید فراوانی بر عوارض ناشی از تزریق ژل‌‌های غیراستاندارد به وسیله افراد غیرمتخصص دارند.

چروک های صورت دو نوع‌اند :

1 – نوع دینامیك كه بر اثر حركت مكرر عضلات.صورت در طی سال‌ها ایجاد می‌شوند.

2 – نوع استاتیك كه در اثر كاهش كشسانی پوست به علل متفاوتی ازجمله جاذبه زمین به وجود  می‌آیند.

 سال‌ها تنها راه درمان چروك‌های استاتیك لیفتینگ (lifting) صورت و ابرو بود كه البته چروك‌های دینامیك را درمان نمی‌كرد.

بعضی از افراد لبخندی تحت عنوان «لبخند مونالیزا» دارند كه گوشه‌های دهان در حالت طبیعی به طرف پایین لب فوقانی كشیده می‌شود. تزریق ژل و بوتاکس میتواند این حالت را از بین ببرد.

سوالات متداول

تزریق ژل یا تزریق چربی را باید چند وقت به چندوقت تجدید كرد؟

چربی را باید 6 تا 9 ما ه بعد از نخستین تزریق تجدید كرد اما باز هم نیاز به تكرار دارد و زمان این تكرار 2 سال بعد است و دوباره هر 2سال باید تكرار می‌شود، ولی باید بدانید هربار كه چربی تزریق می‌شود معمولا 02 درصد پایه آن باقی می‌ماند حتی اگر چربی كاملا آب هم شود باز هم حدود 51 درصد پایه آن باقی می‌ماند.

چه ژلی  دوام بیشتری دارد؟

اما اگر بخواهیم در مورد تزریق ژل‌های نیمه موقت توضیح بدهیم باید بگوییم كه فقط چند نوع از آن‌ها تائید شده هستند مثلا یك نوع تائید شده آن، كلسیم هیدروكسی آپاتید است كه بین 2 تا 3 سال ماندگاری دارد و باید به‌طور عمقی تزریق شود. این نوع، ژل بسیار خوبی است و مثل ژل‌های دیگر چند روز اول كبودی وكمی تورم در اطراف محل تزریق دیدهمی‌شود.

نکته – ژل را باید حتما متخصص پوست تزریق كند بنابراین قبل از عمل حتما با متخصص مشورت كنید.

تفاوت ژل با چربی چیست؟

ژل یك ماده خارجی است و انواع مختلف آن در بازار وجود دارد. ژل‌ها به 3 گروه موقت، نیمه دائمی و دائمی تقسیم می‌شوند، البته هنوز ژل دائمی كه تمام استانداردهای دارویی را داشته باشد و هیچ عارضه‌ای نداشته باشد، ساخته نشده است.

پس می‌توان گفت صحبت بیشتر روی ژل‌های موقت و نیمه دائمی است. ژل‌های موقت از متداول‌ترین انواع ژل‌ها هستند، و این‌ها ژل‌هایی هستند كه از هیالورونیك اسید ساخته شده‌اند كه علاوه بر جبران حجم از دست رفته، سنتز كلاژن را هم تحریك می‌كنند و به این وسیله به پوست قوام بیشتری می‌بخشند.

در چه مناطقی می‌توان از ژل استفاده كرد؟

مدت دوام ژل‌های موقت بین 9 تا 21ماه است حتی گاهی تا 51 ماه می‌ماند و می‌توان با تزریق آن برای افزایش حجم لب، برجسته کردن گونه و خط خنده. برای خط اخم كه با بوتاكس برطرف نمی‌شود هم استفاده كرد با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست باز

می گردد و چین‌هایی مانند خطوط لبخند یا پرانتزها  و چین‌هایی كه از كناره‌های تحتانی بینی در دوطرف شروع شده و تا گوشه‌های دهان ادامه پیدا می‌كنند،  از بین می‌رود. ضمنا با برخی انواع آن می‌توان گود افتادگی‌های زیرچشم یا فرورفتگی‌های برخی قسمت‌های پوست را كاهش داد.

تزریق بوتاکس

ماده بوتولنیوم مى باشد که بصورت طبیعى توسط یک باکترى گرم منفى بى هوازى بنام کلستریدیوم بوتولینومتولید مى شود این ماده یکنوع نوروتوکسین مى باشد که باعث مهار آزاد شدن استیل کولین در محل اتصال عصب به عضله شده و در نهایت موجب فلج و بى حرکتى عضله مى گردد.

انواع مختلفى از این ماده وجود دارد ولى نوع A براى موارد زیبایى استفاده مى شود.

در حال حاضر تزریق بوتاکس براى درمان بعضى از بیماریها که ناشى از انقباض و فعالیت شدید عضلات مى باشند مانند اسپاسم یک طرفه صورت Hemifacial Spasm ، اسپاسم پلکها Belepharo Spasm ، استرابیسموس و انقباض عضلات گردن (تورتیکولى) استفاده مى گردد.

بوتاکس جهت زیبایی چگونه عمل می کند؟

بوتاکس از طریق بلوک ایمپالس عصبی عمل می کند و باعث کاهش حرکت عضلات می شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می شود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می نمایند.

عوارض تزریق ژل و بوتاکس

- عوارض بوتاکس : به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارندو در فاز حاد هستند و یا زنان باردارو شیرده نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند،مضاف بر این كه دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسیت  ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

- عوارض تزریق ژل : هیالورونیك اسید، ماده‌ای است به صورت طبیعی در پوست یافت می‌شود ولی باافزایش سن، میزان آن در پوست كاهش می‌یابد. با تزریق ژل، این ماده را وارد پوست می‌كنند تا بتوانند عمق چین به ‌وجود آمده روی پوست را كم كنند، البته همان طور كه گفتیم این ژل 6 تا 51 ماه بعد، تجزیه و جذب پوست می‌شود و از بین می‌رود.تجربه نشان داده است واكنش بدن به ژل بسیار كم است به‌خصوص اگر از ژل‌های استاندارد استفاده شود تنها ممكن است بعد از تزریق ژل و بوتاکس دچار كبودی و كمی تورم بشود كه معمولا در چند روز برطرف می‌شود و می‌توان گفت ممكن است در بعضی افراد این اتفاق اصلا رخ ندهد. برای از بین بردن این كبودی‌ها می‌توانید از آناناس، قرص‌های ویتامین C، كمپرس سرد در اوایل و بعد كمپرس گرم استفاده كنید.

مراقبت های قبل از تزریق

مهم ترین مورد پس از ویزیت و تایید مناسب بودن وضعیت عضلات صورت و شرایط مناسب فرد برای اقدام به تزریق بوتاکس و تعیین وقت تزریق این است که از سه روز قبل مصرف داروهایی چون آسپرین، دی پیریدامول، وارفارین، ویتامین ایی، جین سین، تیکلوپیدین و امگا ۳ و…. که خطر خونریزی و کبودی را زیاد می کنند قطع شود. همچنین بهتر است نزدیک به زمان بوتاکس چای سبز نیز مصرف نشود.

مراقبت های بعد از تزریق

همچنین برای اثر بخشی بیشتر آن به بیمار توصیه می گردد تا یکساعت با عضلات صورت بازی کند (اخم کند و باز کند ولی محل تزریق را ماساژ ندهد). تا ۴ ساعت نباید به صورت بخوابد و شب تزریق باید رو به بالا بخوابد و تا چند روز آبگرم به صورت نزند. از دو روز بعد از تزریق آرایش مانعی ندارد.

نکته آخر اینکه بوتاکس بیش از نود در صد از چروک ها را با قدرت تمام باز می کند و تنها ده در صد از چروک ها را وا می گذارد تا با روش های دیگر درمان شوند و عملا بدون تزریق ژل و بوتاکس کار روی چروک ها حتی با بهترین روش ها و کرم ها، امکانپذیر نمی باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>